MAKALELER

Hipnoterapi hakkında daha fazla bilgi edinebileceğiniz uzman makaleleri.

Alzheimer Nedir?

Alzheimer, halk arasında bunama olarak da adlandırılan bir hastalıktır. Önemli olan nokta, zihinsel işlevleri normal bir şekilde gelişen ve bu işlevleri başarılı şekilde kullanan bireyin, zihinsel işlevlerinin kaybedilmesi sonrasında ortaya çıkan bunama olmasıdır.

Alzheimer 65 yaş üstündeki kişilerde %8 oranında görülen bir hastalıktır.

Bunama olarak nitelendiren duruma yol açan hastalıklar arasında en sık görülen hastalık olan Alzheimer, en önemli risk faktörü ‘ilerleyen yaş’ olarak tespit edilen bir sağlık sorunudur. Yaşlanmayı önlemek mümkün olmadığından, Alzheimer hastalarının sayısının zaman geçtikçe artacağı öngörülmektedir. Bunun nedeni ise neredeyse tüm dünya ülkelerinde sayısı en hızlı artan yaş grubunun 65 yaş üstü olmasıdır. 65 yaş üstünde bulunan kişilerde %8 oranında görülen Alzheimer hastalığı, çok yakın bir gelecekten itibaren dünyanın en önemli sağlık sorunlarının arasında yer alabilir.

Alzheimer Nedenleri

Alzheimer risk faktörleri arasında ilerleyen yaşın arasında kalp ve damar hastalıkları, geçmişteki depresyonlar ve kafa yaralanmaları gibi faktörler de bulunmaktadır.

Bulaşıcı bir hastalık olmayan Alzheimer, nedeni tespit edilemeyen şekilde ‘beyin hücrelerinin beklenenden daha önce ölmeleri’ nedeniyle meydana gelmektedir. Yaşlanan kişilerin tamamında beyin hücreleri ölmeye başlar ama Alzheimer hastalarında bu sürecin hızlı ve erken biçimde olması dikkat çeker. %5 oranında irsi formlarına da rastlanan hastalığın gelişmesinde önemli olduğu tespit edilen risk faktörleri şunlardır:

 • İlerleyen yaş,
 • Kalp krizi, yüksek tansiyon ve kolesterol gibi kalp-damar hastalıkları,
 • Daha önce yaşanan kafa yaralanmaları, kafa travmaları,
 • Geçmişteki depresyon sorunları,
 • APOE4 taşıyıcılığı,
 • Düşük eğitim düzeyi

Alzheimer Belirtileri

En önemli Alzheimer belirtileri unutkanlık, tanıdığı kişilerin yüzlerini veya isimlerini hatırlayamama, günlük işleri yapmakta zorlanma, yolunu kaybetme gibi belirtiler olarak sıralanabilir.

Hastalığın sıklıkla görülen belirtileri şunlardır:

 • Unutkanlık,
 • Günlük işleri yapmakta zorlanma,
 • Tanıdığı kişilerin isimlerini ya da yüzlerini hatırlayamama,
 • Yolunu kaybetme,
 • Evin içinde odaları, yolları karıştırma,
 • Aynı hikâyeleri, anıları anlatma veya aynı sözleri, düşünceleri tekrarlama.

Alzheimer Tedavisi

Kesin bir tedavisi olmayan hastalık, erken tanı konulduğunda hastalığın ilerlemesini yavaşlatan ve semptomları azaltan bir yöntemle tedavi edilebilir. Hastanın yaşam kalitesini artıran bu tedavi sırasında Alzheimer ilaçlarının yanı sıra psikolojik problemlerle baş etmek amacıyla kullanılan antidepresanlar gibi başka ilaçların kullanılması gerekebilir.

Kesin tedavisi olmayan Alzheimer, erken tanı konulduğunda ve hastalığın erken dönemlerinde tedaviye başlandığında; hastalığın seyrini yavaşlatan ve semptomları hafifleten bir tedavinin uygulanabildiği bir hastalıktır.

Alzheimer hastalarının çeşitli hobiler edinmeleri ve sosyal yaşamlarının hareketli olmasına dikkat etmeleri, daha başarılı bir tedavi süreci geçirmelerine yardımcı olur. 1990’ların sonundan itibaren kullanılmaya başlanan ve günümüzde (Türkiye’de) yaklaşık 500 bin kişi tarafından kullanılan Alzheimer ilaçları ise, hastalığın erken dönemlerinde kullanılmaya başladığında etkili olan ilaçlardır.