MAKALELER

Hipnoterapi hakkında daha fazla bilgi edinebileceğiniz uzman makaleleri.

Anksiyete Nedir?

Günümüzde adını en çok duyduğumuz problemlerden olan anksiyete; sinirlilik, endişe ve korku gibi hallere neden olan bir takım bozukluklar için kullanılan genel bir isimdir. Anksiyete, nasıl hissettiğimizi ve düşündüğümüzü etkileyerek vücutta çeşitli fiziksel belirtilere de sebep olur. Hafif düzeydeki anksiyete bir huzursuzluk hissi verirken, şiddetli yaşanan anksiyetede ise günlük yaşam ciddi biçimde zarar görebilir. Anksiyete nedir, kimlerde görülür ve ne belirtiler verir konusunu bu yazımızda inceleyeceğiz.

Anksiyete aslında stres karşısında verilen doğal bir tepkidir. Ama tetikleyiciler olmadan ortaya çıkan bir durum haline geldiğinde, hastalığa dönüşmüştür.

Anksiyete aslında, stres karşısında verilen doğal bir insani tepkidir. Fakat bir tetikleyici olmasa bile sık sık meydana gelirse, bu durum hastalık haline gelir. Amerikan Psikoloji Derneği, anksiyeteyi  ‘’endişeli düşüncelerin görüldüğü ve kan basıncında artış meydana gelen, fiziksel değişimlerle de ortaya çıkabilen bir duygu’’ olarak tanımlar. Normal düzeyde bir kaygı ile tıbbi müdahaleyi gerekli kılan anksiyete bozukluğu arasındaki fark gözden kaçırılmamalıdır. Anksiyete bozukluğu tanısı konmuş bir kişi, ‘’tekrarlayan düşüneler ve endişeler yaşayan’’ kişi olarak tanımlanmıştır.

Anksiyete Belirtileri

Anksiyete yaşadığından şüphelenen birçok kişi, bu hastalığın belirtilerinin neler olduğunu merak etmekte ve internette sık sık araştırma yapmaktadır. Anksiyete sahibi insanların stresi ve panik gibi duygularını kontrol etmesi daha zordur. En sık rastlanan semptomlar arasında huzursuz ve heyecanlı hissetmek, uyku düzeninde sorun, konsantre olamama, nefes darlığı, kalp çarpıntısı vardır.

Kaygı ile baş etmek oldukça zordur ve yıpratıcı bir süreç olabilir. Ağır vakalarda bazen kişiler çalışamaz, sokağa çıkamaz ya da tam aksine eve giremez. Bu belirtilere dikkat edilmeli ve görüldüğü an bir uzmandan yardım alınmalıdır.

Anksiyete Nedenleri

Anksiyete problemlerinin nedenleri genelde tam olarak bilinmese de, çok etkili olan bazı faktörler mevcuttur. Bunlar arasında ilk sırada psikanalitik sebepler gelmektedir. Psikanalitik yaklaşıma göre, anksiyete halinin nedeni kişinin içselliğidir. Kişinin kendi içinde yaşadığı çatışma anksiyeteye neden olmaktadır.  Bunalım da anksiyete sebepleri arasındadır. Kişi uzun süre bunalımda kalınca kaygı bozukluğu baş gösterir.

Anksiyete nedenleri arasında travma, depresyon, bunalım gibi etkenler sayılabilir.

Birçok psikolojik problemde olduğu gibi, anksiyete bozukluğunda da genetik faktörler önemlidir. Ailenizde geçmişte daha önce anksiyete ile bağlantılı rahatsızlıklar görüldüyse, sizin de bu sorunu yaşama ihtimaliniz ortalama insandan %15 civarında daha fazladır. İkinci derece akrabalıklarda ise bu şans %6’ya düşer.

Çevresel faktörler de rahatsızlığın ortaya çıkışında önemli etki sahibidir. İş yeri veya okul ortamında yaşanan gerginlikler ya da travmalar, ilişkide yaşanan boşanma, ayrılık vb. durumlar, vefat ya da sevilen birinin ölümcül bir hastalık geçirmesi, cinsel istismar, tecavüz gibi çeşitli çevresel etmenler de (özellikle birkaç tanesi bir araya geldiğinde) anksiyete sorununun görülmesine yol açabilir.

 

Tedavi

Anksiyete tedavisi, diğer birçok psikolojik rahatlıkta olduğu gibi hem ilaçla hem de psikoterapi desteği ile gerçekleşmelidir. İki yaklaşımın kombine edilmesi büyük fayda sağlayacaktır. Dolayısıyla anksiyete sorunu yaşadığınızı düşünüyorsanız, en kısa zamanda sağlık kuruluşlarına başvurmalısınız. Anksiyete vakası ile karşılaşıldığında, bu kaygının bir dışsal nedeninin olup olmadığına bakılır (çok fazla alkol ya da madde tüketimi vb.), bu nedenler kontrol altına alınmadan tedaviye başlanmaz. Bazı hafif seyreden durumlarda, doktor gözetimine devamlı olarak ihtiyaç duyulmaz. Kişinin ilaçlarını kullanıp kendi sıkıntılarıyla başa çıkabilmesi istenir.  Bu gibi durumlarda yapılması gereken eylemler arasında ilk sırada stres yönetimi gelmektedir. Stresinizle kendi kendinize başa çıkmayı başarabilmek için ajanda tutabilir ve liste yöntemini kullanıp daha planlı olabilirsiniz. İşten sonra kendinize zaman ayırmaya da mutlaka dikkat etmelisiniz.

Anksiyete tedavisi, ilaçların yanı sıra psikoterapi desteği şeklinde uygulanan bir tedavi sürecidir.

Anksiyete ile mücadele etmek için kullanabileceğiniz bir başka yöntem de gevşeme tekniklerini öğrenmektir. Meditasyon ve nefes egzersizleri yaparsanız gevşemeniz çok daha kolay olacaktır.

Olumsuz düşüncelerin yerine olumluları koymayı denemek de anksiyete ile mücadele için kendi kendinize girebileceğiniz, etkili olup-olmadığını görmek amacıyla deneyebileceğiniz bir yöntemdir. Anksiyete sorunu ile baş etmek için oldukça önemli bir yöntem olan bu seçenek, uzmanların verdikleri tavsiyelerle birlikte uygulandığında daha etkili olabilir.