MAKALELER

Hipnoterapi hakkında daha fazla bilgi edinebileceğiniz uzman makaleleri.

Depresyon Nedir?

Adını en çok duyduğumuz hastalıklardan birisi olan ve modern hayatın insana kattığı hastalıklar arasında yer alan depresyon; en basit tanımıyla, en az iki hafta boyunca devam eden duygu durum çökmesidir.

Duygusal olarak tamamen çöküşe giren hasta, karamsar bir tutum alır, zihni devamlı olarak tehlikeli ve kötü düşüncelerle meşgul olur. Vücutta bir ağırlık meydana geldiği için, davranışlar genelde içe kapanmaya doğru değişir. Gün içinde herkesin zaman zaman tecrübe ettiği moral bozuklukları depresyon olarak adlandırılmaz.

Depresyon nedenleri

Depresyon birçok farklı nedenden dolayı ortaya çıkabilse de en önemli neden olarak, beynin kimyasal dengesinin bozulması karşımıza çıkar. Duygu durumumuzda önemli yer tutan serotonin ve noradrenalin olarak adlandırılan kimyasal maddelerin beyindeki miktarında azalma görülür. Bu azalma sonucunda kişide depresif bir hal ortaya çıkar. Bazen kendi kendine ortaya çıkan azalma, bazen çevresel etmenlere bağlı olarak görülür. Geçmişte yaşanan bazı travma, üzüntü gibi durumlar, ya da hala devam etmekte olan problemler, yoksulluk ve geçim sıkıntısı depresyona neden olabilmektedir.

Beynin kimyasal dengesinde ortaya çıkan bozukluklar ve ölümler, kayıplar gibi faktörler; depresyon nedenleri arasında gösterilen etkenlerdir.

Depresyonda genetik yatkınlık da önemli bir yer tutar. Başka bir deyişle, ailesinde depresyon görülen kişiler depresyon açısından risk altındadır.  Kadınların depresyona girme riski erkeklere göre daha fazladır. Bunun nedeni tam olarak bilinmiyor olsa da, hormonların etkili olabileceği, günlük rutin problemleri ile kadınların daha fazla karşılaşması ve erkeklere oranla daha rahat şekilde psikiyatriye başvurmalarından dolayı tanımlı vakaların sayısının fazla olması gibi faktörler etkilidir.

Hormonal bozukluklar arasında çok önemli yer tutan hastalıklardan biri hipotiroiddir. Tiroid hastalığının tedavi edildiği vakalarda bazen depresyon da tedavi olmaktadır. Bazı vakalarda ise hipotiroid tedavi edilse de depresyondaki ilerleme devam eder. Bu vakalarda hipotiroid tedavisi yeterli gelmez ve depresyon için ayrı bir tedavi gerekir.

Sosyal fobisi olan kişilerin %40’lık bölümünde depresyon görülmektedir.

Yas tutan bazı kişilerde bu yas hali beklenenden daha uzun sürebilir. Bunun sonucunda bu kişiler depresyona girebilir. Ağır kaygı bozuklukların sonucunda da, kişisel ve sosyal hayat bozulacağı için, depresyon görülebilir. Sosyal fobisi olan kişilerde %40 gibi yüksek bir oranla depresyon görülür. Sosyal fobiye bağlı depresyon son derece yaygındır.

 Depresyon Belirtileri

Depresyonun vakaya göre değişen birçok belirtisi olmakla birlikte en çok rastlanan belirtiler, günün çoğunda depresif bir durumda hissetme, günlük yapılan aktivitelere olan ilgide azalma, belirgin şekilde kiloda artış ya da azalış meydana gelmesi şeklinde gösterilebilir.

Uyku düzeninde bozukluk, çok şiddetli uykusuzluk ya da uykudan bir türlü uyanamama, hareketlerde yavaşlama, günün büyük kısmında kendini yorgun hissetme ve sürekli olarak tekrar eden ölüm ve intihar düşünceleri şeklinde sıralanabilir.

Günlük aktivitelere olan ilginin azalması depresyon belirtisi olabilir.

Hastalar bu belirtilerin tamamını göstermeyebilirler. Ama depresyon tanısı konulmuş olan kişilerin çoğunda bu belirtilerin tamamı gözlenebilir. Bitkinlik, günlük aktivitelere karşı ilgi kaybı, kilo alma ya da kilo verme gibi belirtiler gösteren kişileri uzmanlardan yardım almaları için teşvik etmek yerinde olabilir. Çünkü intihar düşünceleri ve intihar etme riski, depresyon sorunuyla karşılaşan kişilerin göğüslemek zorunda oldukları önemli belirtilerdendir. Dolayısıyla bazı durumlarda önemsiz gibi görünen depresyon belirtilerini gösteren kişiye daha dikkatli bir şekilde bakmanız, psikoterapistle görüşmeleri yönünde cesaretlendirmeniz yerinde olacaktır.

Depresyon tedavisi nasıl olur?

Depresyonun uygun şekilde tedavisi için, eksikliği depresyona sebep olan serotonin ve noradrenalin isimli kimyasalların yeniden düzenlenmesi gerekir. Bunu da antideprasanlar sağladığından, hastalığın tedavisinde sık şekilde kullanılmaktadırlar. Bazı hastalarda, anksiyolitik (kaygı ve korku gidericiler) ve antipsikotik ilaçlar da kullanılabilmektedir. Ayrıca tiroid hormonu ve lityumdan da depresyon tedavisi için fayda sağlanabilir.

Özellikle bilişsel davranışçı psikoterapi ve antidepresanlar gibi ilaçlar, depresyon tedavisinin başarıya ulaşmasını sağlayan önemli faktörlerdir.

Çok ağır seyreden bazı vakalarda yatarak tedavi gerekli olabilir. Depresyon tedavisinde psikoterapinin de önemli yeri vardır ve mutlaka ilaçlara eşlik etmelidir.  Özellikle bilişsel davranışçı psikoterapi yöntemi depresyon tedavisinde büyük fayda sağlar. Fakat tek psikoterapi yöntemi bu değildir ve başka terapi yöntemlerinde de yararlanabilir. Keyif alınan işlere günlük rutinde daha fazla yer verilmesi de tedavide önemli yer tutar.