MAKALELER

Hipnoterapi hakkında daha fazla bilgi edinebileceğiniz uzman makaleleri.

Dopamin Nedir?

Moraliniz çok bozuk olduğunda veya aşırı üzgün hissettiğinizde, bu vücudunuzun dopamin ihtiyacı olduğu anlamına gelir. Bu hormonun salgılanması motivasyon için çok önemliyken, bir diğer taraftan da fazla salgılanması sıkıntı yaratabilen bir durumdur. Peki, dopamin hormonu tam olarak nedir, mutlulukla tam olarak nasıl bir alakası vardır?

Dopamin Hormonu ve Görevleri

Dopamin kimyasal formülüyle (C6H3(OH)2-CH2-CH2-NH2) şeklinde ifade edilir. Vücutta doğal olarak üretilen bir kimyasaldır. Görevi ise beyinde sinir hücreleri arasındaki iletişimi kontrol etmektir. Nörotransmitter nöronlar arasında veya nöronlar ile başka bir türdeki hücreler arasında iletişimi sağlayan kimyasallara verilen isimdir. Dopamin beyinde dopamin reseptörlerini aktive eder ve nörotransmiter olarak görev yapar.

Dopamin beyinde dopamin reseptörlerini aktive eder ve nörotransmiter olarak görev yapar.

Beynimizde bulunan haz alma duygusundan dopamin sorumludur. Hipotalamustan da salgılanan dopamin, kana karışarak nörohormon görevi üstlenir. Kana karışarak nörohormon olarak görev yaptığı sıradaki amacı, hipofizin ön lobundan prolaktin salgılanmasını baskılamaktır.

Beğendiğiniz bir şeyi tükettiğinizde veya yaptığınızda beyninizde dopamin salgılanmaktadır bunun sonucunda da bu eylemi bir daha gerçekleştirmeniz için uyarılırsınız. En önemli fonksiyonu budur ancak bunun dışında daha başka fonksiyonları da bulunmaktadır. Dopamin aynı zamanda mutluluk hormonu olarak da bilinir ve hareket etme, öğrenme, konsantrasyon sağlama gibi günlük hayatta sıkça gerçekleştirdiğimiz işlemlerin gerçekleşmesinde de çok önemli bir role sahiptir.

Dopamin üstlendiği görevler nedeniyle “mutluluk hormonu” olarak da isimlendirilir.

Sempatik sinir sisteminde yarattığı etkiler nedeniyle kalp atışlarını hızlandırmak ve kan basıncını yükseltmek amacıyla ilaç olarak da kullanılan dopamin, kan-beyin omurilik sıvısı bariyerini geçemez ve bu nedenle merkezi sinir sistemini direkt olarak etkileyemez. Bu nedenle Parkinson hastalarında ve diğer bazı hastalıklarda L-DOPA (dopamin sentezinde öncü molekül) molekülü kullanılır, bu molekül kan-beyin bariyerini aşabilen bir moleküldür.

Dopaminin Fazla Salgılanması

Dopamin vücudun günlük işlemlerini gerçekleştirebilmesi için çok önemli olan bir hormondur. Hatta vücutta dopaminin eksik veya fazla olması, birçok hastalığın ortaya çıkmasına sebep olmaktadır. Dopaminin vücutta fazla olmasının sebepleri arasında en sık görülen durum bağımlılık halidir.

Sigara ya da uyuşturucu maddelerin kullanımı sonrasında yoğun biçimde dopamin salgılanır. Dolayısıyla aynı şeyi tekrar yapmak isteriz ve madde bağımlılığı bu şekilde ortaya çıkar.

Dopamin sigara ve uyuşturucu kullanımı sonrasında yoğun şekilde salgılanır ve bu durum vücudu bu yaptığı şeyi tekrar etmeye iter, bunun neticesinde ise bağımlı olma sonucu meydana gelir.

Dopamin fazlalığının meydana gelmesi durumunda bireyde aşırı neşe, hareket ederken zorlanma, halüsinasyon görme gibi belirtiler meydana gelir. Bunlar dopaminin fazla salgılanması durumunda en sık gösterilen tepkilerdir.

Dopaminin Eksik Salgılanması

Dopaminin eksik olması durumunda en sık rastlanan hastalık Parkinson’dur. Bu hastalığın en belirgin durumu, vücutta çeşitli bölgelerde görülen titreme ve hareket ederken tutukluk yaşamadır. Titremenin yanı sıra bir diğer görülen belirti ise dikkat eksikliği ve konsantrasyon sağlamanın zorlaşmasıdır.

Dopaminin eksik salgılanması parkinson başta olmak üzere önemli sağlık sorunlarına yol açabilir.

Dopaminin eksik salgılanması durumunda ortaya çıkabilecek diğer hastalıklar ise şizofreni ve depresyondur. Bu durumlardan da görüldüğü üzere, vücutta dopaminin eksik salgılanması sinir sistemine ciddi ölçüde zarar vermektedir.

Vücutta Salgılanan Dopamin Miktarını Nasıl Artırabiliriz?

Tüm bunları öğrendikten sonra, vücudumuzdaki dopamin oranını aşırıya kaçmadan ve doğal yöntemleri kullanarak nasıl artırabiliriz? Duygularımızı, zevk ve acı algılarımızı, hareketlerimizi etkileyen bir nörotransmitter olan dopaminin daha fazla salgılanmasını sağlayabilir miyiz?

Egzersiz ve bol C vitamini içeren sağlıklı beslenme tercihi, vücudunuzun daha fazla dopamin salgılamasını sağlamanın en kolay yoludur.

Yapılan araştırmalara göre dopamini artırmanın en önemli yolu egzersiz yapmak. Faydalarından hali hazırda sürekli bahsedilen egzersiz, vücutta dopamin salgılanması adına çok önemli bir uyarıcı olarak görülüyor.

Egzersizin yanı sıra sağlıklı beslenmek, balık – fındık – fıstık gibi besinleri tüketmek, bol bol C vitamini almak ve güneş ışığından faydalanmak, vücudunuzdaki dopamin seviyesini artıran faktörlerdendir. Bunları yaparak dopamin seviyenizi yükseltebilir ve daha mutlu bir insan olabilirsiniz.