MAKALELER

Hipnoterapi hakkında daha fazla bilgi edinebileceğiniz uzman makaleleri.

Endorfin Nedir?

Endorfin, vücudumuzda salgılanan bir hormondur. İsmi, endo ve morfin kelimelerinin bir araya gelmesine oluşmuştur. Endo ile başlayan birçok hormon insan vücudunda salgılanmaktadır. Morfin de, bedeni zaman içinde iyileştiren, kimi zamanlarda da uyuşturan bir maddedir. Endorfin hormonunun halk arasında bilinen ismi mutluluk hormonudur. Bu hormon, beyin tarafından salgılanır ve insanın bazı hareketleri doğrultusunda salgılanma oranı değişebilmektedir. Endorfin özellikle gece 11 ile sabah 3 arasında, yüzerken ve özellikle de cinsel ilişki sırasında çok yüksek oranda salgılanmaktadır. Birçok doktor, kendilerine gelen hastalara, gece 11’i geçmeden uyumalarını tavsiye etmektedir. Beynimiz, biz uykudayken daha rahat çalışır (endorfin de beyin tarafından salgılandığından), biz uykudayken endorfin daha rahat salgılanır.

Endorfinin Yararları

Endorfin özellikle vücut ağrılarına çok iyi gelmektedir. İnsan, vücudunda ne kadar ağrı hissederse, beyin o kadar fazla endorfin salgılar. Endorfin aslında vücuttaki doğal bir uyuşturucudur. Fakat bazen vücutta üretilen endorfin, ağrıyı kesmek için yeterli olmaz. Örneğin, diş çekilirken, diş hekimleri vücudumuza morfin enjekte eder.

Vücut ağrılarına iyi gelen endorfin, diş çekimi gibi durumlarda hissedilen şiddetli ağrılar sırasında yeterli olmayabilir.

Aslında beynimizde üretilen endorfin, morfinden çok daha güçlüdür. Morfinin uyuşturucu etkisinin güçlü olmasının sebebi vücuda bir anda enjekte edilmesidir.  Vücut ise endorfini uzun zamanda yavaş yavaş salgılar. Mutlu olduğunuz her anda vücudunuz endorfin üretmektedir. Aşırı derecede heyecanlandığınızda ya da gülme krizine girdiğinizde veya âşık olduğunuzda ya da herhangi bir şekilde adrenalin tutkusuna kapıldığınızda vücudunuz endorfin salgılar ve salgılandığı miktarda mutlu hissederiz.

Acı ve Endorfin

Fiziksel ya da duygusal olsun, acının şekli fark etmeksizin, acı çektiğinizde vücut kurtarıcı olarak endorfine başvurur. Endorfin salgılanır ve vücudunuz çektiğiniz acıyı azaltmaya çalışır. Örneğin, eğer endorfin olmasa, kadınların doğum sancıları çok daha kuvvetli olurdu.

Endorfin doğum sancılarının daha hafif hissedilmesini sağlar.

Cinsel İlişki ve Endorfin

Endorfinin başka bir doğal kaynağı ise cinsel ilişkidir. Cinsel ilişkinin başından sonuna kadar endorfin salgılanır. Fiziksel temas devam ediyor olsa da, asıl bağlantı orgazmla ilgilidir. Bu sırada sadece endorfin salgılanmaz aynı zamanda oksitosin de salgılanır.  İkisi bir araya gelince ortaya “öfori” denilen aşırı mutluluk hali çıkar.

Endorfin cinsel ilişkide salgılanabilecek bir hormondur.
Cinsel ilişki, endorfin hormonunun en çok salgılanmasına neden olan aktivitelerden birisidir.

Egzersiz Yapmak

Endorfin artışına sebep olan başka bir aktivite de egzersizdir. Egzersiz yapmanın, endorfin salgılanmasını artırdığı birçok bilimsel araştırmaca kanıtlanmıştır. Buna delillerden birisi de öfori halidir. Bilhassa koşmak ve yürümek de endorfin düzeyinde bir yükselme meydana getirmektedir. Düzenli olarak egzersiz yapan insanların diğer kişilere oranla daha mutlu hisseden ve acıya daha dayanıklı olan insanlar olduğu söylenebilir.

Egzersiz, özellikle yürüyüş, koşu ya da yüzme gibi egzersizler, vücudun salgıladığı endorfin miktarının önemli oranda artmasını sağlarlar.