MAKALELER

Hipnoterapi hakkında daha fazla bilgi edinebileceğiniz uzman makaleleri.

Epilepsi Nedir?

Bir grup beyin hücresinin anormal boşalımı sonucunda meydana gelen nöbetler ‘epilepsi’ olarak İsimlendirilmektedirler. Nöbetler sırasında ortaya çıkan belirtilerse bilinç, motor ve duysal belirtiler olarak sıralanabilir. Nöbetler sırasında görülen bu belirtilerle tanına epilepsi, halka arasında ‘sara ismiyle de anılmaktadır.

Halk arasında ‘sara’ adıyla da bilinen epilepsi, nöbetler sırasında ortaya çıkan motor ve duysal belirtilerle kendisini gösteren bir hastalıktır.

Epilepsi Nedenleri

Beyindeki kısa süreli bozukluklara bağlı olarak ortaya çıkan epilepsi hastalığının ve nöbetlerinin 50 civarında çeşidi bulunmaktadır. Bu epilepsi türlerinin nedenleri farklı olabilir. İnfantil Spazm olarak isimlendirilen epilepsi türü, 1 yaşın altında bulunan bebeklerde görülmektedir. Juvenil Myoklonik Epilepsi ise ergenlik döneminde sık olarak görülen bir epilepsi türüdür.

Epilepsi nöbetleri, bir grup beyin hücresinin anormal boşalımı sonucunda; yani beyindeki kısa süreli bozukluklara bağlı olarak ortaya çıkan sorunlardır.

 

İyi Huylu Rolandik Epilepsi, Temporal Lob Epilepsisi gibi 40’tan fazla türü olan hastalığın nedenleri de hastalığın türüne bağlı olarak tespit edilebilen etkenlerdir. Fakat epilepsi vakalarının hepsini teşhis etmek ve nedenlerini belirlemek mümkün olmaz. Ancak 3’te 1’inin nedenleri belirlenebilen farklı epilepsi türlerine sebep olan bazı faktörler aşağıdaki başlıkta inceleyebilirsiniz.

Farklı Epilepsi Türlerine Neden Olabilen Faktörler

 • Epilepsi kalıtım, stres, alkol ve uyuşturucu kullanımı gibi farklı nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilir. Epilepsi nöbetleri ise beklenmeyen yerlerde ve zamanlarda meydana geldiklerinde, hayati tehlikelere yol açabilen önemli sorunlardır.

  Genetik etmenler,

 • Sistemik hastalıklar ve toksik etki yaratan maddeler/faktörler,
 • Kafa travması, beynin oksijensiz kalması, beyin damarlarında oluşan hastalıklar ve kanamalar gibi etkenler yani beyin hastalıkları,
 • Doğum öncesi döneme ait hastalıklar veya gelişim bozuklukları,
 • Bazı ilaçlar,
 • Uyku eksikliği, düşük kan şekeri, uyarıcı-uyuşturucu maddeler veya alkol kullanılması, stres, yetersiz beslenme, yanıp sönen ışıklara(flaş benzeri) gibi faktörler epilepsi nedenleri olarak sıralanabilirler.

Epilepsi Belirtileri

Hastanın bilincini kaybetmesi ama gözlerinin açık olması, nefesinin kesilmesi ve renginin maviye ya da mora dönmesi, vücudu kaskatı kesilirken kollarında ve bacaklarında ritmik yani tekrarlayan hareketler görülmesi, nöbet sonrasında hastanın bilincini geri kazanmasının aşamalı bir şekilde gerçekleşmesi, epilepsi nöbetlerinde görülen bazı belirtilerdir.

Epilepsi türüne bağlı olarak nöbetler sırasında farklı belirtiler görülebilir. Ama epilepsi nöbetlerinde sıklıkla görülen belirtiler şu şekilde sıralanabilir:

 • Hastanın nöbet sırasında çığlık atması veya bazı sesler çıkartması,
 • Hastanın nefesinin kesilmesi nedeniyle renginin maviye/mora dönüşmesi,
 • Hastanın nöbet sırasında kaskatı kesilmesi, kollarda ve bacaklarda ritmik (tekrar eden) hareketler olması,
 • Nöbet sırasında idrar kaçırılması,
 • Nöbet esnasında bilincini kaybeden ama genellikle gözleri açık durumda bulunan hastanın, bazen saatler süren bir şekilde aşamalı olarak bilinç kazanması, epilepsi nöbetleri sırasında görülen belirtiler arasında bulunurlar.

Epilepsi Tedavisi

Epilepsi tedavisi hastalığın türüne göre belirlenir. Genellikle ilaçla tedavi uygulamaları yapılır, nöbetlerin önlenmesine veya sıklıklarının azaltılmasına çalışılır. Hastalığı tamamen tedavi etmeyen bu yöntem, erken yaşlardaki hastalarda 15-20 yaş aralığına kadar devam edebilen bir tedavi yöntemidir. Bazı hastaların hayatlarının sonuna kadar ilaç kullanmaları gerekebilir.

Epilepsi hastalığın türü belirlendikten sonra ilaçla tedavi yönteminin uygulandığı bir hastalıktır. Bazı hastaların ömürleri boyunca ilaç kullanmaları gerekebilir.

Hastaların büyük bölümünde hatalığın kontrol edilmesini sağlayan ilaçla tedavi, tüm hastaların yaklaşık %30’luk bölümünde Nöbet sayılarının ve sıklığının değişmesini sağlayamaz. Tedaviye dirençli epilepsi olarak nitelenen türlerde hastalığı olan hastalar ve diğer bazı türlerdeki epilepsi hastaları; ilaçla tedaviden faydalanamadıklarından, özellikle son 20 yıldır uygulanan cerrahi tedavi yöntemleriyle tedavi edilirler.