MAKALELER

Hipnoterapi hakkında daha fazla bilgi edinebileceğiniz uzman makaleleri.

Fitoterapi Nedir?

Fitoterapi, en basit şekilde anlatmak gerekirse, bitkilerle tedavi anlamına gelmektedir. Günümüzde popülerlik kazanan bir metot gibi görünse de, tarihi aslına modern tıbbın öncesine kadar dayanmaktadır. Bitkisel ilaçlarla tedavi, dünya çapında çok uzun yıllardır kullanılmaktadır. Annelerimizin soğuk algınlıklarında hazırladıkları bitkisel çaylar veya diğer bitkisel kürler de (amatör) fitoterapi uygulamaları olarak kabul edilebilirler. Hemen her ilimizde en az 5-10 tane bulunan aktarlar da fitoterapi uygulamalarını yapan ama farklı isimlerle anılan kişiler ve işletmeler olarak düşünülebilirler.

İbn-i Sina gibi önemli bilim adamlarının uyguladıkları yöntemler, temelde fitoterapi uygulamaları olarak kabul edilebilirler.

İbn-i Sina, Lokman Hekim gibi tıpla ilgilenen eski bilginlerin kullandıkları yöntemler de temel olarak fitoterapidir.  Almanya, ABD gibi gelişmiş ülkelerde, hekimler ve tıbbi bitki uzmanları tarafından uygulanmaktadır. Özellikle Avrupa’da (Avrupa’nın yanı sıra ABD, Avustralya, Yeni Zelanda gibi ülkelerde / bölgelerde çok yaygın kullanılan bir yöntemdir) en etkili alternatif tıp yöntemi olarak kabul edilen Fitoterapi hakkında bilgi edinmek isteyenler için, bu yazımızı hazırladık.

Fitoterapi Nasıl Uygulanır?

Fitoterapinin uygulanışı, hastaya göre değişiklik göstermektedir. Hangi ilacın uygulanacağı, hastanın profesyonel şekilde muayene edilmesinden sonra kararlaştırılır. Fitoterapide kullanılacak ilaçlar ve metotlar, vücudun tepkilerine göre seçilir. Sadece bitkisel ilaçlarla uygulanan fitoterapi, vücudun kendi normal işlevlerini güçlendirmek ya da uyarmak amacıyla uygulanır. Normal işlevlerini yerine getiren vücut, hastalıkların kendi kendine iyileşmesini sağlar.

Fitoterapi uygulamaları hastaya tanı konulması aşamasından sonra farklılaşabilir. Bazı otlar, çaylar, kapsüller, losyonlar, tabletler veya kremler kullanılabilir.

Fitoterapi sayesinde, tüm müşterilere bütünsel bir tanı koymak daha mümkün hale gelir.  Uygulama tek bir bitki ile yapılabildiği gibi, hastanın durumuna özel seçilen bitkilerin kombinasyonuyla yapılan bir çayla da mümkün olabilir. Hastaya reçete edilen bitkiler veya ilaçlar çaylar, bazı otlar, kapsül, tablet veya losyonlar ya da kremler şeklinde olabilir.

Fitoterapide Tedavi Ne Kadar Sürer?

Tedavinin süresi de, aynı tedavinin şekli gibi, hastaya ve içinde bulunulan koşullara göre değişmektedir. Hastanın fitoterapi ile gösterdiği uyum da son derece önemlidir.

Soğuk algınlığı gibi hastalıklarda başvurulan fitoterapi tedavisi (nispeten) kısa süre içinde sonuçlanabilir. Ama kronik rahatsızlıklarda sonuç almak çok daha uzun süre alabilir.

Soğuk algınlığı gibi basit akut durumlarda haftalarla ifade edilen sürelerde düzelmeler görmek mümkünken, kronik hastalıklarda daha uzun bir tedavi süreci gerekebilir. Kronik rahatsızlıklar (bazı cilt rahatsızlıkları gibi) için bitkilerle tedavi son derece uygun bir yöntemdir.

Fitoterapi Yönteminden Yararlanılabilen Bazı Hastalıklar

Fitoterapi batı ülkelerinde birçok farklı hastalığa karşı yararlanılan bir yöntem olarak görünmektedir. Doktor tavsiyesiyle fitoterapi yönteminden faydalanan kişiler çok farklı hastalıklara sahip olan bireylerdir.

Fitoterapi yöntemi ve ilaçları, soğuk algınlığı gibi çok sık karşılaşılan ve kolay tedavi edilen rahatsızlıkların yanı sıra önemli kronik hastalıklarda da kullanılabilir.

Hastalığın tedavisinde sadece fitoterapi yönteminin kullanıldığı veya tıbbi tedavi yöntemlerine yardımcı olarak fitoterapi yönteminden faydalanıldığı bilinen bazı hastalıklar/sorunlar şunlardır:

 • Kilo verememe veya aşırı kilolu olma durumu,
 • Kemoterapi sonrasında terapi / tedavi süreci,
 • Kadın hastalıkları,
 • Migren başta olmak üzere baş ağrıları,
 • Böbrek ve idrar yolu problemleri / hastalıkları,
 • Diyabet,
 • Gribal enfeksiyonlar, soğuk algınlığı, nezle,
 • Kan dolaşımıyla ilgili hastalıklar, kan hastalıkları,
 • Bağırsak ve mide hastalıkları,
 • Astım ve benzeri solunum yolu hastalıkları,
 • Kişisel problemler, kriz durumları,
 • Uykusuzluk,
 • Sinir hastalıkları,
 • Cilt hastalıkları,
 • Alerjiler,
 • Panik Atak,
 • Romatizma,
 • Depresyon,
 • Osteoporoz

 

 

Fitoterapide Kullanılacak Çaylar Nasıl Hazırlanmalıdır?

Bitki çayı hazırlamak, özellikle Uzak Asya toplumlarına çok önemlidir ve seramonik bir şekilde hazırlanır. Çayın yapılacağı bitkinin kalitesi çok önemli olmakla birlikte, kullanılacak su da çok önemlidir. Kesinlikle içme suyu kullanılmalı, suda klor olmamalıdır.  Buna dikkat edildikten sonra, bitki çaylarının size bir zararı olmayacaktır. Tek yapmanız gereken, çayı demlik veya fincan kullanarak demlemek, biraz dinlendikten sonra da içmektir. Bazı bitkilerin aynı siyah çay gibi uzun demleme süreleri varken, bazı bitkilerinse suyun içinde 5 dakika beklemesi yeterli olabilmektedir.

Fitoterapi uzmanının önerdiği bitkisel çayların uygun bir şekilde hazırlanması ve önerilen biçimde tüketilmesi gerekecektir.

Bitkisel çayların dışında losyon, kapsül, krem, tablet şeklinde reçete edilen ilaçları hazırlamak ve kullanmak sorun olmayacaktır. Önerilen bazı otların ise çiğ veya yiyeceklerin içine katılarak, pişirilerek tüketilmesi gerekebilir. Ama genellikle başvurulan tedavi şekli, farklı özellikleri bulunan bitkilerin çay şeklinde tüketilmesidir. Fitoterapi ürünleri ve yöntemleri, yukarıda sıraladığımız hastalıklarda başarılı sonuçlar almanızı, tedavi olmanızı sağlayan ürünler ve yöntemler olabilirler.