Hipnoterapi ile Asansör Korkusu Tedavisi

Hipnoz ile asansör korkusunu tedavisi hakkında bilgi alın.

Hipnoterapi yöntemiyle çözülebilecek sorunlardan bir tanesi de asansör korkusudur. Aslında kapalı alan korkusu olarak daha da genelleştirilebilecek olan bu sorunun tedavisi hakkındaki bilgileri aşağıda bulabilirsiniz.

Asansör Korkusu Nedir?

Asansörler yüksek notlara çıkıp inerler. Yani yükseklikle ilgili sorunları olan bireylerin hoşlanmadığı mekânlar olabilirler. Ayrıca ve belki daha da önemli olarak genellikle çok küçük alanlardır. Kapalı, küçük ve sınırlı bir alan olması ve yükseğe inip çıkması nedeniyle de birçok bireyin (asansöre bindiğinde) tedirginlik hissetmesine yol açarlar. Ama bu tedirginlik hissi çok daha ileri giderek önemli bir sorun haline gelebilir. Korkuya dönüşen, fobi olarak kabul edilen bu probleme ‘asansör korkusu’ adı verilebilir.

Aslında bu korkuyu ‘kapalı alan korkusu’ içinde el almak mümkün olabilir. Ama asansör korkusu yaşayan kişilerde asansörün yüksek noktalara çıkması, asansörün bu çıkış ve inişler sırasında yarı yolda kalması veya düşmesi gibi nedenlerle ortaya çıkan endişeler olduğu da görülür. Bu korkuya sahip olan bireyler asansörün düşeceğini, yarı yolda kalacağını ve nefes alamayarak boğulacağını düşünebilir, hissedebilir. Bu korku o kadar baskındır ki asansöre bindiklerinde ya da binmeyi düşündüklerinde dikkatlerini tamamen bu endişelere verirler. Dolayısıyla asansöre binmek zorunda kaldıklarında bir an önce bu ortamdan kurtulmayı isterler ve çoğu zaman asansörü kullanmamayı tercih ederler. İmkânları ve zamanları olduğunda çok yüksek katlara çıkmaları ya da inmeleri gerekiyorsa bile merdivenleri kullanmayı tercih ederler.

Asansör Korkusunun Nedenleri

Asansör korkusu genellikle çocukluk dönemlerinde ve küçük yaşlarda yaşanan (asansörlerle ilgili) travmalar nedeniyle ortaya çıkar. Asansörlerde kapalı kalmak, böyle bir tehlike atlatmış olmak asansör korkusunu tetikleyebilir. Kişilerin böyle bir tecrübeleri olmasa bile (özellikle evhamlı aileler gibi ortamlarda büyüyen kişilerde) dinlenilmiş olan hikâyeler, herhangi bir yakınlarının asansörle ilgili kötü tecrübelerini anlatması da asansör korkusunun tetiklenmesine yol açabilir.

Asansör Korkusunun Tedavisi

Farklı terapiler uygulanarak yani psikanaliz, bilişsel davranışçı terapi gibi yöntemler uygulanarak asansör korkusunu ve diğer psikolojik temelli sorunları tedavi etmek mümkün olabilir. Ama bu yöntemlerde yani klasik terapi yöntemlerinde hastanın bilinçli olması dirençle karşılaşılmasına, ödevlerin eksik yerine getirilmesine ya da hiç uygulanmamasına neden olabilir. Bu da klasik terapi yöntemleri uygulanarak yapılan tedavilerin başarısız olmasına ya da tedavinin uzun sürede gerçekleşmesine yol açabilir. Dolayısıyla aslında bir terapi yöntemi olmayan, hipnoz altında bulunan kişiye psikoterapi yöntemlerinin uygulanması demek olan hipnoterapi yöntemine başvurmak doğru olabilir. Hipnoterapi yöntemi esnasında verilen telkinlerle hastaların bilinçaltına direkt olarak ulaşmak ve sorunlarına çözüm getirecek olan doğruları öğretmek, empoze etmek çok daha kolay olacaktır. Yani problemlerini çözmek isteyen hastalarda hipnoterapi yönteminin uygulanması, diğer yöntemlere göre çok daha başarılı, kesin ve kalıcı çözümlere ulaşılmasını sağlayacaktır.

Hipnoterapi ile Asansör Korkusu Tedavisi

Diğer terapi yöntemleri uygulandığında çözüme ulaşmak zor olabilir. Örnek vermek gerekirse, bilişsel davranışçı terapilerde asansörle yüzleştirme tekniği uygulanabilir. Bu da asansöre binme, kapalı alan korkusu ile yüzleşme gibi adım adım ilerleyecek olan yöntemlere başvurulması anlamına gelecektir. Hastanın bu yöntemlerden çekinmesi, uygulamak istememesi, uygulamaları gerçekleştirmemesi gibi problemler ise hem tedavinin konforlu şekilde gerçekleşmesini önler hem de tedavi süresinin uzamasına neden olabilir.

Hipnoterapi yönteminde ise hipnoz altında bulunan kişiye asansörün yeri, durumu, ortam şartları gibi durumları canlandırması ve asansöre bindiğini düşünmesi, canlandırması telkin edilir. Böylece hastanın bu durumlara karşı vereceği tepkileri öğrenmek ve sorunları gidermek için gevşemesini sağlamak, bu yönde yeni telkinler vermek mümkün olur. Kısacası hastanın diğer tedavi yöntemlerinde gösterdiği direncin yok edilmesi sağlanır ve tedaviye vereceği cevabın hızlanması sağlanmış olur. Hipnoterapi yöntemiyle yapılan uygulamalar sayesinde, asansör korkusu ve diğer psikiyatrik sorunların diğer yöntemlere göre daha hızlı, daha etkili ve kalıcı biçimde çözümlenmesi sağlanmış olur. Örneğin şişmanlık, kilo verme gibi sorunlar söz konusu olduğunda getirilen kalıcı çözüm sayesinde tedavi sürecinden sonraki dönemde tekrar kilo alınması engellenmiş olur. Tabi asansör korkusu gibi korkular, fobiler hipnoterapi yönteminden yardım alınarak çözümlendiğinde de fobinin ya da korkunun tekrar ortaya çıkması gibi bir problemle karşılaşılması ihtimali de yoktur. Bu nedenle asansör korkusu ve diğer psikolojik temelli sorunlar söz konusu olduğunda hipnoterapi yönteminden yardım alarak sorunları çözmek yerinde olabilir.

hipnoterapi-asansorde-kalma-korkusu