Hipnoterapi ile Aşı olma Korkusu Tedavisi

Hipnoz ile aşı korkusu tedavisi hakkında bilgi alın.

Hipnoterapi yöntemi, kökenleri psikolojik nedenlere dayanan çeşitli sorunların çözümünde çok etkili bir yöntem olarak kabul ediliyor. Biz de yapacağımız kısa incelemede psikolojik travmalar ya da takıntılar gibi farklı nedenlerle ortaya çıkan ‘iğne korkusu’ rahatsızlığını ve bu sorunun hipnoterapi yöntemiyle çözümlenme yolunu araştıracağız.

İğne Korkusu (iğne fobisi) Nedir?

İğne korkusu, uzmanların ‘bu soruna sahip olan kişilerin genel sağlığını çok önemli ölçüde ve olumsuz yönde etkileyebileceğini2 belirttikleri bir rahatsızlıktır. İğne korkusu olan kişiler iğne ve enjektör gibi aletlere karşı önemli bir hassasiyet veya aşırı korku gösterebilmektedirler. Dolayısıyla çok gerekli olmadığı müddetçe iğne veya enjektör ile yapılan uygulamalardan kaçınırlar. Bu da bazı durumlarda sağlıklarının önemli şekilde ve olumsuz biçimde etkilenmesine yol açmaktadır.

Genel olarak basit bir psikiyatrik olay şeklinde algılanan iğne korkusunun çok daha önemli sorunlara yol açabileceğini belirten uzmanlar, iğne korkusu rahatsızlığının bir an önce tedavi edilmesi gerektiğini belirtmektedirler.

İğne Korkusunun Nedenleri

Konuyu araştıran uzmanlar, iğne korkusu rahatsızlığının ortaya çıkmasında pek çok farklı etkenin rol oynayabileceğini belirtmektedirler. Ama bu rahatsızlığa neden olan sorunları şe şekilde genellemek mümkün olabilir:

  • Farklı psikolojik takıntılar iğne fobisine neden olabilir.
  • Daha önceki süreçlerde geçirilmiş olan depresyonlar bu rahatsızlığın açığa çıkmasını tetiklemiş olabilirler.
  • Özellikle küçük yaşlarda ve okul dönemlerinde yapılan iğneler ya da aşılar iğne korkusunun gelişmesine yol açmış olabilir.
  • Küçük yaşlarda, özellikle çocukluk döneminde geçirilen çeşitli psikolojik travmalar iğne korkusunun ortaya çıkmasına sebep olabilir.

Sebebi ne olursa olsun, iğne korkusu önemli bir sorun olarak kabul edilmelidir. Tabi daha önemli sağlık sorunlarına neden olmadan önce tedavi edilmesi de uygun olacaktır.

İğne Korkusunun Tedavisi

İğne korkusunun tedavisi farklı yöntemlerle yapılabilir. Davranışsal-bilişsel  terapiler ya da daha basit olarak iğne olunduğu sırada şarkı söylenmesi ya da televizyon izlenmesi gibi yöntemler sorunun geçici olarak giderilmesini veya uzun bir tedavi süreci sonrasında sorunun ortadan kaldırılmasını sağlayabilir. Ama iğne korkusu sorununa daha kısa sürede ve kalıcı bir çözüm bulmak istiyorsanız, hipnoterapi yöntemini denemeniz uygun olacaktır.

Hipnoterapi İle Tedavi

Hipnoterapi sözcüğü, hipnoz ile tedavi anlamına gelmektedir. Yani hipnotize edilen hastaya verilen telkinler sayesinde bilinçaltına (diğer yöntemlere göre) daha etkili şekilde ulaşmak ve kökeni psikolojik olan sorunları gidermek mümkün olmaktadır.

Bilinçli bir hastanın verilen telkinlere itiraz etmesi, yapılan önerileri kabul etmemesi mümkündür. Yani iğne korkusu gibi psikiyatrik rahatsızlıklar söz konusu olduğunda, hastanın geçmiş tecrübelerini ve uzun yıllar içinde edindiği davranış alışkanlıklarını ya da düşünce kalıplarını değiştirmek zor olacaktır. Ama hipnoterapi yöntemine güvenen ve psikiyatrik sorunlarını çözümlemek isteyen hastaların hipnotize edilmesi ile bilinçaltlarına direkt olarak ulaşmak mümkün olacaktır. Bu yöntemle verilen telkinler sayesinde sorun yaşayan kişiye normalde kabul etmekte zorlanacağı bilgileri vermek, sorunları hakkında bilgilendirmek, davranış alışkanlıklarını ya da düşünce şeklini değiştirmek, tekrar yorumlamak mümkün olacaktır. Sorun hakkındaki düşünceleri bilinçaltı düzeyinde değişeceği için de problemi çözümlemek ve bu çözümün kalıcı olmasını sağlamak daha kolaydır. Kısacası hipnoz ile tedavi yani hipnoterapi yönteminin, uzman ve tecrübeli hipnoterapistler tarafından uygulanması halinde, hemen her türlü psikolojik temelli sorunun çözümünde en etkili, tedavi süreci diğer yöntemlere göre daha kısa süren ve kalıcı çözümün sağlandığı yöntem olduğu söylenebilir. İğne korkusu problemi de psikolojik temelli olan bir sorun olduğu için hipnoterapi yöntemi ile (diğer yöntemlere göre) daha kısa süre içinde ve kalıcı olarak çözümlenmesi mümkün olacaktır.

hipnoz-ile-asi-olma-korkusu-tedavisi