Hipnoterapi ile Cinsel Sorunların Çözümlenmesi

Hipnoterapi ile ilişkilerinizde olan bütün cinsel problemlerin önüne geçin.

Hipnoz ile cinsel hastalıkların tedavisi önemli avantajlar sağlayan bir yöntem olarak kabul edilebilir. Çünkü cinsel bozukluk tedavileri genel olarak çiftlere yönelik olarak yapılmaktadır. Ama cinsel sorunları olan kişinin partnerinin olmaması ya da tedaviye katılmayı istememesi durumunda tedavi sürecinde aksamalar olması beklenebilir. Hipnoterapi böyle durumlarda hastayla birebir çalışma olanağı sağladığı için önemli avantajlar sunmaktadır. Dolayısıyla cinsel terapist olarak hizmet veren uzmanın aynı zamanda bir hipnozitör (eğitimli hipnoz uygulayıcısı) olması, hastanın sorunlarının çözülmesini kolaylaştırmaktadır.

Hipnoterapi İle Çözümlenebilen Cinsel Bozukluklar

Hipnoterapi özellikle psikolojik kökenli cinsel bozuklukların tedavisinde çok etkili bir araçtır. Hipnoterapi ile çözümlenmesi kolay olan cinsel bozuklukların arasında iktidarsızlık, vajinismus, erken boşalma, cinsel isteksizlik gibi problemler bulunmaktadır. Bazı hastalar hipnoza girmekte zorlandığı için ya da hiç hipnoza giremediği için tedavi süreci değişebilir. Tedavi süreleri hastanın durumuna ve sorunlarına bağlı olarak 10 seans kadar sürebilir, biraz daha artabilir. Bu sorunlar arasında yer alan erken boşalma ve vajinismus gibi problemler, hipnoterapi yöntemiyle kolay bir şekilde tedavi edilebilen rahatsızlıklardır.

Hipnoz kullanılarak daha zor bir şekilde tedavi edilen hastalıklar ise genellikle cinsel kimlik bozukluğu gibi sorunlardır. Ama hipnoterapi yöntemi, tabu olarak kabul edilen cinsel sorunlar konusunda önemli kolaylıklar sağlamaktadır. Çünkü cinsel sorunları olduğunu kabul eden insanlar bile cinsel yaşamları ve sorunları hakkında konuşmaktan çekinebilirler. Türkiye’de özellikle kadınların cinselliklerini kabul etme ve cinsel yaşamları hakkında konuşmakta zorlandıkları düşünülürse, hipnoz altında bu problemi aşmanın kolaylığı ve sorunlara çözüm bulma yollarının daha net bir şekilde görülebileceği anlaşılabilir.

Sonuç olarak hipnoterapi yöntemiyle toplumsal, ailevi ve dini baskılardan sıyrılarak cinsel sorunların kökenine inmek mümkün olmaktadır. Bu da her türlü cinsel sorunun tedavisini kolaylaştırmakta, sorunun çözümüne diğer tedavi yöntemlerinden daha hızlı bir şekilde ve etkili olarak ulaşılmasını sağlamaktadır.

Hipnoterapi Yönteminin Cinsel Bozuklukların Tedavisinde Sağladığı Faydalar Nelerdir?

Cinsel bozuklukların kaynağı genellikle konu hakkındaki tabuların ya da yanlış düşüncelerin etkisiyle geliştirilmiş olan davranış ve düşünce biçimleridir. Diğer bazı psikolojik sorunlar da cinsel bozukluklara yol açabilir. Hipnoterapi yöntemiyle cinsel işlevleri olumsuz şekilde etkileyebilecek olan kaygı, cinsel ilişki sırasında duyulan suçluluk, cinsel korkular ya da olumsuz fikirler kalıcı bir şekilde değiştirilebilir. Yani psikolojik nedenlerle ortaya çıkan cinsel bozuklukların kökenine kolay bir şekilde inilebilir, hipnoz ile rahatlama sağlanabilir. Bu da cinsel sorunları aşmak isteyen kişilerin diğer tedavi yöntemlerine oranla çok daha etkili ve hızlı bir şekilde sorunların kaynağına inmesini ve çözümlemesini sağlar.

Hipnoterapi cinsellikle ilgili farklı konular üzerine eğilme amacıyla da kullanılabilir. Örneğin cinsel arzu bozuklukları ya da ereksiyon bozuklukları gibi cinsel sorunlar söz konusu olduğunda, cinsel hazzı artırmaya yönelik çalışmalar yapılması gerekecektir. Diğer tedavi yöntemleriyle cinsel hazzı artırmaya yönelik, cinsel uyanış amaçlı telkinler ve sorunun çözümlenmesi çok uzun bir süre gerektirebilir. Bu sorunlar klasik terapi yöntemleri ile de çözümlenebilir ama tedavi uzun bir sürece yayılacaktır. Oysa hipnoz altında bulunan kişilere cinsel uyanışa ya da cinsel hazzı arttırmaya yönelik telkinlerin verilmesi ve bu telkinlerin hasta tarafından benimsenmesi çok daha kolay olacaktır. Dolayısıyla cinsel arzu bozukluğu ya da ereksiyon bozukluğu gibi sorunların çözümüne daha kolay, daha hızlı ve daha etkili bir şekilde ulaşmak mümkün olacaktır.

Hipnoterapi tedavisinin sağladığı önemli avantajlardan bir tanesi de geçmiş deneyimleri tekrardan yorumlama ve gerekliyse değiştirebilme olanağı sağlamasıdır. Örneğin yaralama güdüsüne dayalı mazoşist cinsel fantezilere sahip olan kişilerde ya da geçmişte travmatik cinsel deneyimler yaşamış olan kişilerde önemli mesafeler alınmasını sağlayacaktır. Hipnoterapi seansları sırasında geçmişteki deneyimler doğrudan telkin yapılması ve metaforlar kullanılması yoluyla tekrar yorumlanabilir. Yani sorunlu kabul edilen cinsel fantezileri daha sağlıklı bir hale getirmek ya da geçmişteki travmatik cinsel deneyimlerle araya mesafe koymak mümkün olacaktır. Bu da hastanın diğer tedavi yöntemlerine oranla çok daha kolay ve etkili bir şekilde sağlıklı bir cinsel yaşama kavuşmasını, sorunlarını çözümlemesini veya aşmasını sağlayacaktır.

Hipnoterapi yöntemiyle zaman esnemeleri gibi çözümlerden faydalanılarak, erken boşalma vakaları ya da kadınlarda sıklıkla görülen geç orgazm gibi sorunlara da çözümler üretilebilir. Sonuç olarak hipnoterapi yöntemiyle hemen her türlü cinsel soruna karşı etkili tedavi seçenekleri sunulabilmektedir.

cinsel-problemler