Hipnoterapi ile Panik Atak Tedavisi

Ani panikatak ve benzeri sorunlarınızdan biran önce kurtulmak istiyorsanız bizimle iletişime geçin.

Panik atak olarak isimlendirilen rahatsızlık, yoğun bir şekilde yaşanan sıkıntı ya da korku nöbetleri olarak tanımlanabilir. Bu ataklar ani bir şekilde ortaya çıkar ve farklı zamanlarda tekrarlarlar. Bu sorunu yaşayan kişiler ataklar sırasında dehşet içinde kalırlar, aşırı korku durumunda bulunurlar. Hatta felç geçireceklerini ya da geçirdiklerini, kalp krizi yaşayarak öldüklerini, kontrollerini kaybettiklerini ve çıldırdıklarını düşünürler.

Panik Atak Nedir, Nasıl Ortaya Çıkar?

Yoğun bir şekilde korku yaşayan, strese maruz kalan ya da belli olaylara endişe ile bakan kişiler, nedensiz olduğu düşünülen ve ani olarak başlayan, göğüs ağrısı, çarpıntı, nefes alamama, üşüme ya da terleme, baş dönmesi ve dengesizlik, bazı durumlarda karın ağrısı ve bulantı gibi şikâyetlerle ortaya çıkan ataklar geçirmeye başlarlar. Bayılacakmış gibi hissetme, uyuşma ve karıncalanma gibi duygular da atakların etkisini artırır, hastanın büyük bir dehşet ve korku hissetmesini sağlar. Kişi kendisine ve etrafındaki kişilere zarar verebileceğini düşünür, endişeleri daha da artar. Atakların farklı zamanlarda ortaya çıkması ve yerinin belli olmaması da hastadaki endişeleri artırır. Sonuç olarak hastalar ataklar arasındaki dönemleri de gergin, huzursuz ve endişeli geçirmeye başlarlar. Panik atakların ortaya çıkmasının beklendiği bu süreç ise ‘beklenti anksiyetesi’ olarak adlandırılır. Kısacası hastanın durumu giderek ağırlaşır.

Hastanın endişelerinin artması, korkularının artması, rezil olma ve etrafındakilere ya da kendisine zarar verme korkusu davranış şekillerini de değiştirmeye başlar. Ataklara neden olduğunu düşündükleri yiyecekleri ve içecekleri kullanmamaya, davranış şekillerini değiştirmeye başlarlar. Atakları engellemek için çeşitli uyuşturucu maddeler, alkol ya da ilaçlar kullanabilirler. Hatta bayan hastaların ataklar sırasında düşeceğini ve vücudunun çeşitli yerlerinin görüneceğini düşünerek giyim tarzlarını değiştirdikleri, ataklar sırasında çalınabileceğini düşündükleri takıları ve mücevherleri kullanmayı bıraktıkları, atakla karşılaşabileceklerini düşündükleri için evden dışarı çıkmayı reddettikleri görülebilir. Evlerin içinde bulunan ve tehlikeli olabileceğini düşündükleri araçları, eşyaları (bıçaklar gibi) saklamak da panik atak hastalarında gözlemlenebilecek olan davranış kalıpları arasında bulunmaktadır. Kısacası panik atak sorunu yaşayan kişilerin tüm yaşam düzenlerini değiştirdikleri ve yaşam kalitelerinin önemli ölçüde düştüğü gözlemlenebilir.

Panik Atak Tedavisi

Panik atak giderek ağırlaşabilen bir sorun olduğu için bir an önce tedavi edilmelidir. Kadınlarda erkeklere göre birkaç kat daha fazla görülen ve genellikle 20-35 yaşları arasında başlayan panik bozukluk, panik atak tedavi edilebilen bir hastalıktır.

Atakları engellemek için bunlara sebep olan etkenleri ortadan kaldırmak ya da hastanın bunlara olan bakış açısını değiştirmek gerekecektir. İlaçla tedavi yönteminde beyinde bozuk olan hormon faaliyetleri düşürülerek ataklar kontrol altına alınmaya çalışılır. İlaç tedavisi ile birlikte yürütülen bilişsel-davranışçı tedavi ise panik ataklar hakkında yanlış bilinen ve atakların zararlı olduğu yönündeki inançları değiştirmeye, hastanın ataklara neden olan korkularının üzerine gitmesini sağlamaya odaklanır. Dolayısıyla hastadaki bazı yanlış ve olumsuz düşüncelerin değiştirilmesini, karşılaşabileceği olaylara bakış açısının değiştirilmesini sağlamaya çalışır. Bu yöntem etkili olsa bile, hastanın ve hastalığını durumuna göre uzun zaman alan bir tedavi süreci olabilir.

Hipnoterapi İle Panik Atak Tedavisi

Hipnoterapi yöntemi de hastanın algılarını değiştirmeyi ve ataklara son vermeyi hedefler. Ama bu durumda en büyük avantajı, hastayı ikna etmek ya da fikirlerini değiştirmek yerine direkt olarak sorunun kaynağına ulaşabilmesidir. Hipnoterapi seansları sırasında hastanın bilinçaltına ulaşarak korkularının üzerine gitmesini, onlardan korkmamasını sağlayacak telkinler yapılabilir. Benzer şekilde ataklar sırasındaki heyecanını ve korkusunu azaltacak olan telkinler de yapılacaktır. Sonuçta atakların sayısını ve ataklar sırasında ya da ataklar arasında duyulan korkuyu, endişeyi, dehşeti azaltmak mümkün olacaktır. Böylece hastalığın gelişme aşamasının tam tersine doğru hareket etmek yani zaman içinde hastalığın hafiflemesini ve ortadan kalkmasını sağlamak mümkün olacaktır.

Ataklara neden olan etkenler korku ve endişe gibi duygular olduğu, bu duyguların kaynağı ise yaşanan travmatik olaylar,  stresli durumlar ya da öğrenilmiş davranış kalıpları olduğu için, hipnoterapi yöntemini kullanarak sorunun kaynağına inmek ve bunları algılama, yorumlama şeklini değiştirmek daha kolay olacaktır. Böylece etkili ve kalıcı bir biçimde, aynı zamanda kısa sürede panik atak sorununu çözmek ve atakları sonlandırmak mümkün olacaktır. Önemli olan hastanın bunu istemesi ve uzman hipnoterapistine güvenmesidir.

panik atak çözümü
panik atak çözümü