Hipnoterapi ile sahne korkusunu yenme

Sahnelerden korkmayın, onlar sizden korksun.

İnsanların duygularından birisi de heyecan duygusudur. Herkes hayatının belli dönemlerinde bazı olaylar karşısında heyecanlanmıştır. Okula ilk başlandığı gün, velilerin ve öğretmenlerin önünde şiir okurken sahneye çıkan insanlar da heyecan duygusunu yaşayabilmektedirler. Sahneye çıkmadan önce heyecanlanmak normal bir durumdur. Sahne heyecanı insanları uyarma yoludur. Sahne heyecanı, toplumda birçok kişinin hayatlarının bir bölümünde karşılaştıkları, yıldırıcı ve hatta kariyeri sonlandıracak kadar önemli bir sorundur. Özellikle müzisyenler her sahneye çıktıklarında sanki ilk kez çıkıyormuş gibi heyecanlanmaktadırlar. Sahne heyecanı, (seyirci önünde yapılan tiyatro ya da müzikal bir performans ile bağlantılı olarak duyulan) endişe ve korku hisleri ya da bu hislerle ilgili olarak performansı yapan kişinin becerilerinin olumsuz bir şekilde etkilenmesi olarak tanımlanabilir. Kişilerin performans kaygıları hem fiziksel hem de zihinsel bir sapmadır. Bir gerginlik ya da kaygı olarak da bilinen sahne korkusu, konuşmacıyı, aktörü, sporcuyu ya da müzisyeni olumsuz yönde etkileyebilir. Bu durum yani korku ise toplum içerisinde yapacağı işi sergilerken hata yapma düşüncesidir. Sahneye çıkmadan önce kişilerin kalp ritimleri artış göstererek daha hızlı atmaya başlar. Hatta bazen aşırı terlemeler görülür. Ağız kurur, hızlı nefes alıp- verme başlar.

  Sahne heyecanı neden olur?

Kişiler sahneye çıktıkları zaman sergileyecekleri performansın istedikleri gibi olmayacağı endişesini duyarlar. Başarısız olacaklarını ve seyirci tarafından alacakları tepkileri düşünürler. Bilinçaltına bu olumsuzluklar yerleşmiş durumdadır. Oynanan bir oyundaki rolü sergilerken ya da bir müzik parçasını icra ederken sözleri unutabilecekleri kaygısını duyarlar. Bunların sonucunda da kişiye sıkıntı veren nefes darlığı, aşırı terleme, ağız kuruluğu, kalp çarpıntısı ve sesin çatallaşması gibi durumlar ortaya çıkacaktır. Bu durum performansı olumsuz yönde etkileyecektir.

Sahne heyecanını yenmek için hipnoterapi

Sahne heyecanını yenebilmek için bu sorunun ne olduğunun ve neden kaynaklandığının bilinmesi gerekir. İşte burada hipnoz yöntemi devreye girer. Sahne korkusu hemen hemen her meslekte ve farklı deneyim düzeyindeki kişilerde görülebilir. Hatta sahneye ilk kez çıkan bir kişide görülen bu problem, senelerdir sahneye çıkan kişilerde de görülebilmektedir. Siz de profesyonel sahne yaşamınızda sahneye çıkmadan önce ve sahnede iken hala heyecanlanıyor, bu durumdan kurtulmayı başaramıyor iseniz, hipnoterapiden yardım alınız. Sizi sahne öncesinde heyecanlandıran her türlü olumsuz düşünce bilinçaltındadır. Hipnoz yöntemi sayesinde olumsuz düşünmenize ve heyecanlanmanıza neden olan duygular, verilen telkinler ile bilinçaltından silinir. Performansınıza iyi bir şekilde hazırlandığınız, hata yapma endişesi taşımamanız yönünde verilen telkinler sizi rahatlatır. Performansınızı sergilemeden önce ses tonunuzu ayarlamayı unutmanızın, bir konuyu ya da bir müzik parçasını unutmanızın bile dünyanın sonu olmadığı hakkında verilen telkinler ile bilinçaltına olumlu mesajlar yerleştirilir. Ayrıca hipnoz ile doğru nefes almayı da öğrenerek kalp ritminin hızlanmasına engel olunur.

Her türlü kaygı, korku, heyecan ve fobilerinizi hipnoz ile yenebilirsiniz. Tüm bu duygular bilinçaltında kayıtlıdır. Bu kayıtlar, bilinçli olarak (bazen) hatırlayamadığınız ve farkında olmadığınız ama hayatınızı etkileyen kayıtlardır. Örneğin küçükken bir köpekten korkma, dayak yeme gibi olaylar bilinçaltına yerleşir. Yaşanan bu olaylar bazı olaylar karşısında korku ve kaygıları da beraberinde getirir. Geçmişte yaşanan kötü anıları silemeyiz ama olayların anlamlarını değiştirerek olumlu bir hale getirebiliriz. Bunu da hipnoterapi yöntemi ile başarmak mümkündür. Geçmişte yaşanmış olan ve sizi psikolojik olarak etkileyen olaylarda yaşanan olumsuzluklar, hipnoz esnasında olumlu düşüncelere dönüştürülebilir. Yani geçmişte yaşananları yok edemez ama anlamları değiştirebilir.

Hipnoz, kişinin o andaki gerçeğin farkında olmasına rağmen, ondan ayrı bir durumda olduğu hissine sahip olduğu, uyku ile uyanıklık arasındaki bir durumdur. Kişi hipnoz sırasında dış dünyadan uzaklaşır ve kendisine verilen telkinleri eleştirmeden alır. Buradan da anlaşıldığı gibi hipnoz bir tekniktir. Hipnoterapi ise hipnoz altında yapılan bir terapidir. Gerçek tedavi hipnozu kullanarak yapılan hipnoterapidir. Zihin aldığı bilgileri hem bilinçli hem de bilinçsiz olarak alır. Bilinçdışı, beynimizin farkında olmadığımız yanıdır. Tüm deneyimlerimizi, hatıralarımızı depolar. Bilinçli zihin ise problem çözer ve analiz yapar. Hipnoz altında iken, bilinçdışı zihin bilinçli zihinden kurtulur ve telkin almaya hazır hale gelir. İşte hatıraların, deneyimlerin bulunduğu bilinçdışı zihne verilen telkinler sayesinde sahne heyecanını yenebilir ve bu ya da buna benzer sorunlardan kurtulabilirsiniz.

sahne heyecanını hipnoterapi.com ile yenin!
sahne heyecanını hipnoterapi.com ile yenin!