Hipnoterapi ile Sebebi Bilinmeyen Ağrı Tedavisi

Hipnoz ile sebebi bilinmeyen ağrıların tedavisi hakkında bilgi alın.

Ağrıların Sebepleri

Ağrı, genellikle vücudun uyarı sistemi olarak çalıştığı ve vücuttaki hemen her sorunda ortaya çıktığı için tüm insanların sıklıkla karşılaştığı bir durum olarak tarif edilebilir.

Ağrıların bir kısmı vücudun bir yerinde bozukluk olduğunu gösteren ve sorunla ilgilenmenizi hatırlatan uyarı mekanizmalarıdır. Bu tipteki ağrılar ‘akut ağrı’ olarak adlandırılır ve ağrıya neden olan problem giderildiğinde ortadan kalkarlar.

Bunların dışında ‘kronik ağrı’ olarak tabir edilen hastalıklar iyileştikten sonra da devam eden, nedeni tespit edilemeyen ya da ağrıya yol açan sorun iyileştirilemeyen ağrılar vardır. Bu tipteki ağrılar hayatınızı önemli şekilde ve olumsuz yönde etkileyebilir, yorulmanıza ve sinirlerinizin bozulmasına neden olabilir. Dolayısıyla bu tip ağrıları kontrol etmek, uzmanlardan yardım alarak tedavi etmeye çalışmak yerinde olacaktır. Hipnoterapi yöntemi, sebebi bilinmeyen ağrılar ya da daha da genelleştirilirse ‘kronik ağrılar’ konusunda aradığınız çözüm yöntemi olabilir.
Kronik Ağrıların Nedenleri

Kronik ağrılar tedavi edilmesi mümkün olmayan hastalıklar ya da sorun tedavi edilse bile devam edilen ağrılardır. Bunların dışında tıbbi faktörler olmamasına rağmen ya da mevcut tıbbi durumun üstünde hissedilen psikojen ağrılar vardır. Yani ağrı nedeniyle uzmanlara başvurduğunuzda yapılan fiziksel muayene ve testler sonuçsuz kalabilir. Bu nedenle özellikle yapılan muayeneler ile ağrıya neden olabilecek önemli rahatsızlıkların sizde bulunmadığı tespit edildiyse, daha fazla test yaptırarak vakit kaybetmek yerine ağrı ile mücadele etme yoluna gidebilirsiniz. Çünkü ağrıların neden olduğu stres, yorgunluk gibi durumlar ağrıların daha da artmasına ve size daha büyük sıkıntılar yaşatmasına sebep olabilir.

Kronik ağrılar ya da sebebi bilinmeyen ağrılar söz konusu olduğunda farklı tedavi yöntemlerine başvurabilirsiniz. Tabi stresten uzak durma, iyi beslenme, günlük uykunuzu alma, alkol ve sigara gibi alışkanlıklardan uzak durma ve zannedilenin aksine egzersiz yapma da ağrılarınızın hafiflemesini sağlayabilir. Ama bu ağrıların hayatınızı önemli ölçüde etkilediğini düşünüyorsanız hipnoterapi gibi tedavi yöntemlerinden yararlanmalısınız. Hipnoterapi, kronik ağrılar ve sebebi bilinmeyen ağrılar söz konusu olduğunda en etkili tedavi yöntemlerinden birisi olarak ortaya çıkmaktadır.

Hipnoterapi ve Sebebi Bilinmeyen Ağrıların (ya da kronik ağrıların) Tedavisi

Yapılan tıbbi muayeneler sonucunda ağrının nedeni tespit edilemezse (ağrı psikolojik kökenliyse) ya da kanser ağrıları gibi tıbbi olarak tedavi edilemeyen ağrılar söz konusu olduğunda hipnoterapi yönteminden faydalanılabilir. Çünkü ağrı vücudun neresindeki sorundan kaynaklanıyorsa kaynaklansın beyinde hissedilir, duyumsanır. Bu nedenle fiziksel rahatsızlık hissinin yanı sıra duygusal faktörleri ve zihinsel faktörleri de içerir. Hipnoterapi ise zaten duygusal ve zihinsel faktörler üzerine çalışılan bir yöntemdir. Dolayısıyla sebebi bilinmeyen ağrılar ya da kronik ağrılar söz konusu olduğunda çok önemli (bazı durumlarda tek) tedavi seçeneğidir.

Ağrı hakkında hastada bulunan olumsuz düşünceler üzerine çalışılan hipnoterapi seansları sırasında verilen telkinler sayesinde ağrılar hafifletilebilir ya da ağrısızlık sağlanabilir. Sevilen bir ortama yapılan seyahatle (hipnoz esnasında) ağrıyı ortadan kaldırmak, ağrıyı aktarma olarak bilinen yöntemden faydalanmak, ağrı nedeniyle ilgi görme düşüncesinin farkına varılmasını sağlamak ve ortadan kaldırmak hipnoterapi yöntemiyle gerçekleştirilebilen diğer uygulamalardır.

Kısaca ifade etmek gerekirse, psikolojik ya da duygusal olarak nitelendirilen ağrıların hipnoterapi ile kontrol edilmesi ve giderilmesi mümkündür. Bu tip ağrılarda kaygı kontrolü büyük bir rol oynadığından, hipnotik telkinler ile kaygı kontrolünün ve ağrıların kontrolünün sağlanması (diğer yöntemlere göre) daha kolaydır. Hipnoz ile tedavi anlamına gelen hipnoterapi, kaygı kontrolünde etkili olması ve stresi azaltması, hastaların rahatlamasını sağlaması nedeniyle ‘sebebi bilinmeyen ağrılar’ ya da ‘kronik ağrılar’ söz konusu olduğunda en önemli ve etkili tedavi seçeneğidir.

hipnoz-ile-sebepsiz-agrilari-giderme