Hipnoterapi İle Uyku Sorunu Çözümü

Uyku düzeni yada uyuyamamak hatta çok fazla uyumak gibi farklı uyku problemleriniz varsa çözümünü bizde bulabilirsiniz.

Uyku bozuklukları pek çok farklı nedenden kaynaklanan ve farklı türleri olan sorunlardır. Uykuya dalamama, gece uyanıp tekrar uyuyamama, uykunun bölünmesi, derin uyku haline geçememe gibi değişik sorunlar uyku bozuklukları içinde yer alabilir. Bu sorunların tamamı sabah yorgun uyanma ve gün boyu yorgunluk, dikkat dağınıklığı gibi problemlerle karşılaşmaya neden olabilir. Genel olarak kabul edilen normal uyku süresi yetişkinler için ortalama 8 (7-9) saat, 10-17 yaş arasında bulunan gençler için 9 (8,5-9,5) saat, çocuklar için yani 5-10 yaşındaki bireyler için 10 ya da 11 saat olarak belirlenmiş. Bu uyku sürelerine ulaşamıyorsanız ya da kesintisiz uyumakta zorlanıyorsanız, uzman doktorlarla görüşerek sorunun kaynağını tespit etmeniz gerekir. Uyku sorununuzun temelinde yatan fizyolojik ya da nörolojik bir sorun tespit edilirse gerekli olan tedavi yöntemi uygulanacaktır. Ama sorunun kaynaklandığı fizyolojik ya da nörolojik sebepler tespit edilemezse, hipnoterapi yöntemiyle problemi çözmeyi düşünmelisiniz. Ayrıca sorun fizyolojik bir nedenden kaynaklanıyorsa bile, medikal tedaviyi tamamlayıcı yöntem olarak hipnoterapi önerilmektedir.

Uykusuzluk Problemi ve Doktora Başvurulması Gereken Durumlar

Uyku bozuklukları sorunlarınız olduğunda, problemi çözmek için bazı yöntemler deneyebilirsiniz. Örneğin rahatlama tekniklerinden faydalanmak ya da kafeini kesmek, kahve ve çay amayı bırakmak ya da azaltmak faydalı olabilir. Egzersiz yapmak da uyku problemlerini çözmeye yardımcı olabilir. Ama bu önlemler uyku sorunlarınızı gidermeye yetmiyorsa, sorunun altında fizyolojik sebepler (kalp hastalıkları ya da depresyon gibi) olduğunu düşünüyorsanız, günlük aktiviteler sırasında uyukluyorsanız (araba kullanırken, sohbet ederken), yeterli kabul edilen uykuyu almanıza rağmen yorgunluk hissediyorsanız, kullandığınız ilaçların soruna yol açtığını düşünüyorsanız, uyurken horlama ya da nefes alamama gibi sorunlarla karşılaşıyorsanız, uzman doktorlardan yardım almanız gerekecektir. Bu durumların biriyle ya da birkaçıyla karşılaşmışsanız, sağlık kuruluşlarına başvurmanız ve tetkiklerin yapılmasını istemeniz yerinde olacaktır. Uyku bozukluklarını giderebilmek için sorunun kaynağını tespit etmek gereklidir. Bu nedenle uzman doktorlar tarafından gerekli olan inceleme ve tetkikler yapılmalıdır. Tetkikler sonucunda sorunun kaynağının fizyolojik ya da nörolojik temelli olduğu tespit edilirse, gerekli olan tedavi uygulanmaya başlayacaktır.

Hipnoterapi İle Uyku Sorunlarının Çözümlenmesi

Uyku sorunlarınızın kaynağı fizyolojik ya da nörolojik problemler olarak tespit edilirse, medikal tedavi uygulanmaya başlanacaktır. Asıl sorunun çözümlenmesiyle birlikte uyku sorunlarınız da sona erecektir. Ama bu esnada uygulanan medikal tedavi ile birlikte rahatlatıcı yöntemlerden faydalanılması önerilmektedir. Bu nedenle probleminizin kaynağı fizyolojik olsa bile ve medikal tedavi sürse bile hipnoterapi yönteminden destek alabilirsiniz. Hipnoterapi seanslarıyla rahatlama sağlanarak ve uygun telkinler yapılarak uykusuzluk sorununuzun giderilmesine yardımcı olunacaktır. Tabi bu durumda hipnoz ve hipnoterapi yöntemi asıl tedaviye yardımcı olan, destek veren bir yöntem olarak kullanılmaktadır.

Uykusuzluk problemlerinizin kaynağı tespit edilemezse yani sorun fizyolojik ya da nörolojik temelli değilse, medikal yöntemler kullanılarak tedavi edilmesi mümkün olmayacaktır. Bu durumda uyku sorununu çözmek için terapistlerden yardım almak, terapi yöntemlerine başvurmak gerekecektir. Ancak normal terapi yöntemleri ile uyku sorunlarını çözümlemek uzun süre alabilir. Çünkü hastanın bilinçli olduğu ve soruna odaklanmakta zorlandığı terapi seansları sırasında sorunun kaynağını tespit etmek ve çözümlemek zor olabilir, zaman alabilir. Uyku sorunlarınızı kısa sürede çözümlemek istediğinizde hipnoterapi yöntemine başvurabilirsiniz. Bu şekilde çok daha hızlı ve etkili bir şekilde uyku sorunlarınızı çözebilirsiniz.

Hipnoterapi yönteminde kişinin hipnoz haline gelmesi, bilinçaltına kısa yoldan ulaşılması anlamına gelecektir. Bu şekilde sorunun kaynağını tespit etmek mümkün olabilir ya da sadece uyku problemini gidermeye, kişinin rahatlamasını sağlamaya yönelik telkinler verilebilir. Sonuçta uyku sorunlarını diğer yöntemlerden çok daha kısa sürede ve kalıcı olarak çözümlemek mümkün olacaktır. Çünkü hipnoterapi yönteminde kişinin olaylara bakış açısının değişmesi,  algılarının farklılaşması sağlanmaktadır. Seanslarda yapılan telkinler sayesinde uyku sorunlarına yol açtığı düşünülen stres, kaygı, travmatik deneyimler gibi olaylara bakış açısı değiştirilebilir, kişinin rahatlaması sağlanabilir. Bu da sorun olduğu düşünülen, uykusuzluk problemine yol çan etkenlerin daha farklı bir şekilde algılanmasının sağlanması demektir. Bu algı değişikliği uyku sorunlarının sona ermesini sağlayacaktır. Yani uyku sorununuzun kaynağı fizyolojik ya da nörolojik değilse, sorunu hızlı ve etkili bir şekilde çözmek istiyorsanız, uzman doktor tarafından uygulanan hipnoterapi yönteminden faydalanabilirsiniz.

uyku sorunlarının çözümü hipnoterapi
uyku sorunlarının çözümü hipnoterapi