Hipnoterapi İle Uyuşturucu Bağımlılığından Kurtulmak

Hipnoterapi seansları ile hızlı bir şekilde uyuşturucu ve uyarıcı maddelerden zihniniz ile birlikte uzaklaşın.

Hipnoz, uyuşturucu madde bağımlılığı tedavisinde ciddi bir destek sağladığı bilimsel olarak kanıtlanmış bir yöntemdir. İster tek olarak ister grup olarak yapılan hipnoz uygulaması, uyuşturucu madde bağımlılığından kurtulmak için uygulanabilen ve sonuç veren bir yöntemdir.

Kişilerde beyinde bağımlılık yaratacak bazı maddeler vardır. Madde kullanan kişi almadığı zaman o maddeye ihtiyaç duyar. Başlarda bu maddeyi alan kişi keyif alır. Bu yüzden tekrar tekrar almak ister. Örneğin kokain uyarıcı ve enerji veren bir maddedir. Bu maddeyi alan kişi kullandığında kendisini iyi hisseder ve tekrar almak ister. Esrar bazı kişilerde rahatlama ve gevşeme etkisi yapar. Bu maddeyi almak ister ve giderek dozu arttırır. Dozu arttırdığı gibi maddeyi kullanma sıklığı da giderek artar. Kişi bu maddeleri almadığında titreme, terleme, uyuyama, konsantrasyon güçlüğü ve öfke gibi problemlerle karşılaşır. İşte bu şekilde kullanılmaya başlanan uyuşturucu maddeler giderek bağımlılık yapmaya başlar. Uyuşturucu maddeler kişide dinginliğe, rahatlamaya ve uyku haline geçmesine neden olur. Bazen de kaygıyı arttırır. Kokain, ekstazi gibi haplar ise uyarıcı maddelerdir. Kişide canlılık ve zihinsel süreçte hızlanmaya neden olur. Bazen insanlar toplumda (bu maddeleri kullandıkları zaman) kendilerini kabul ettirebileceklerini düşündükleri için bu maddeleri almaya başlarlar. Uyuşturucu maddeleri kullanan kişiler kendilerini daha güçlü hissetmekte ve hayaller görmektedir. Bazen de kabuslar görmektedir. İleriki dönemlerde ise halüsinasyonlar görmeye başlar.

Maddeyi kullanan kişi, maddeyi aldığında daha iyi olacağını düşünüyor, alıp almamakta karasızlık yaşıyor ve harcamalarını maddeyi kullanmak yönünde yapmaya başlıyor ise, bağımlı olmuş demektir. Madde almak isteyen kişi borçlanır ve para bulamadığında yasa dışı işlere karışarak, hırsızlık yaparak maddeyi almak ister. Fizyolojik ve psikolojik yaplarında bozukluk olani kişiler, uzun süre madde kullanıyorlar ise daha kolay bağımlı hale gelebiliyorlar.

Madde Bağımlılığının Zararları

Uyuşturucu maddelerin zararları kullanılan maddelere göre değişkenlik gösterir. Bazı maddelerin etkileri uzun dönemlerden sonra ortaya çıkabilir ve bazı maddeler daha hızlı bağımlılık yapabilir. Solunum yolu ile alınan maddeler dolaşımda bozukluk yaratabilir. Akciğerde sorun yaşanabilir. Cilt sağlığına, karaciğere, böbreğe ve iç organlara uzun vadede zarar verebilir. Kişi uyumakta güçlük çeker, konsantre olamaz, iştah kaybı ve kilo kaybı yaşanır. Beyne ulaştığında ise beyin o maddeye karşı bağımlı duruma gelir. Problemleri çözme yeteneği ve akıcı düşünme yeteneği azalır. Kalıcı unutkanlık ve kalıcı psikiyatrik hastalıklara neden olur. Hatta şizofrenin ortaya çıkmasına neden olur. Cilt renklerinde soluklaşma, sinirlilik, öfkelenme, sosyal faaliyetlere karşı ilgisizlik, aileden uzaklaşma, arkadaş çevresini değiştirme gibi problemler ortaya çıkar. İnsanlar bir kere denemekten bir şey olmaz diyerek uyuşturucu maddeleri kullanmaya başlamaktadırlar. Bir kere diyerek başlanan madde kullanımı, zamanla bilinçaltına girerek alışkanlığa ve sonrasında da bağımlılığa dönüşmektedir.

Hipnoterapi İle Uyuşturucu Madde Tedavisi

Uyuşturucu madde bağımlılığı adeta bir aile hastalığıdır. Sadece kişinin kendisini değil tüm aile fertlerini etkilemektedir. Bu yüzden aile fertlerinden her birine bu bağımlılıktan kurtulmak isteyen kişi adına bazı görevler düşmektedir. Çünkü bağımlı olan kişiler hayatlarında sorumluluk almaktan kaçınırlar. Madde bağımlılığından kurtulan kişiler yeni bir çevre, yeni bir arkadaşlık kurma konularında kaygı duyabilirler. Burada aile fertlerine büyük görevler düşer. Sabırlı olmak ve kişinin hayatında değişiklikler yapması konusunda destek olmak gerekir. Unutmayın ki aile ilişkileri zayıf olan kişilerde uyuşturucu madde bağımlılığı daha fazla görülmektedir.

Birebir hipnoz uygulaması ya da grup halinde yapılan hipnoz ile uyuşturucu madde bağımlılığından kurtulma imkanı olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. ABD’nin Maryland eyaletinde bulunan Ulusal Biyoteknoloji Bilgi Merkezi tarafından yapılan araştırmaya göre “uyuşturucu bağımlılarının tedavisinde grup hipnozu” konulu hipnozun, sokak uyuşturucularının kullanımını düşürdüğü ispatlanmıştır. Hipnoz sırasında verilen telkinler bilinçaltına iletilerek hastanın bağımlılıktan kurtulmasına yönelik adımlar atılmaktadır. Hipnoz sırasında uyuşturucu maddenin verdiği zararlar, kötü arkadaş çevresinin yarattığı zararlar hipnoterapist tarafından bağımlıya aktarılır. Hipnoz yapan kişi bağımlıya bulunduğu telkinler ile olumlu fikirleri iletir. Bilinçli zihin hipnozun etkisi altına girdiğinde telkinlerin artan etkileri doğrudan bilinçaltına ulaşarak harekete geçer. Çünkü geçmişte yaşanan her şey bilinçaltında gömülüdür. Bilinçaltı neyin gerçek olup olmadığını bilemez. Ama telkinler ile içgüdüsel olarak gerçeğe doğru çekilir. Dolayısıyla hipnoterapi yöntemi psikoljik nedenlere dayanan tüm sorunlara (uyuşturucu bağımlılığına) karşı kullanılabilecek olan çok etkili bir yöntemdir.

Şuanda hipnoterapi merkezimizde uyarıcı madde bağımlılığı üzerine geçici olarak destek verilmemektedir.

uyuşturucuya elveda
uyuşturucuya elveda