MAKALELER

Hipnoterapi hakkında daha fazla bilgi edinebileceğiniz uzman makaleleri.

Hipnoterapi Merkezi Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hipnoterapi, hipnoz yöntemi ile tedavi anlamına gelen bir sözcüktür. Yani kişinin uyku ile uyanıklık arasında bir durum olarak kabul edilen bilinç halinde iken telkin alması (bu durumda dikkat yoğunlaşır, bilinçaltına ulaşılır ve telkin alma yeteneği artar) ve sağlık sorunlarını gidermesini sağlayacak düşünce değişiklikleri yapması olarak anlatılabilir. Sağlık sorunlarıyla baş etmek isteyen ve hipnoterapistlerin ve hipnoterapi merkezlerinin yardımını almak isteyen kişilerin dikkat etmesi gereken noktalar şu şekilde listelenebilir:

 Hipnoterapi Uygulamasını Yapacak Olan Uzmanların Yetkili, Ruhsatlı ve Tecrübeli Kişiler Olması Gerekir

Dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, hipnoterapi uygulamasındaki bazı yaklaşımların aynı zamanda zarar verebileceğinin unutulmamasıdır. Mesela depresyon sorunu olan kişilerin tedavisinde uygulanacak yaklaşımların sonuçlarının ne olacağını bilen psikodinamik konusunda uzmanlığı olan terapistler tarafından uygulanması gerekir. Aksi halde hipnoz tekniği yarardan çok zarar verebilir. Kısacası bu tekniğin uygulamasını yapan kişilerin lisanslı ve tecrübeli kişiler olmaları şarttır.

Hipnoterapi Merkezi Yöntem Hakkındaki Bilgileri Açık Olarak Vermelidir

Hipnoterapi yöntemi ile sağlık sorunlarıyla baş etmeyi düşünen kişilerin bazı noktaları iyi bilmesi gerekir. Bu yöntem bir büyü ya da sihir yöntemi değildir. Hipnotize olan kişinin bilinçaltı uyanıktır ve telkinlere açıktır ama kesinlikle kabul etmeyeceği davranış biçimlerini değiştirmeye yönelik olan telkinleri kabul etmez. Bu nedenle kişiler sağlık sorunlarını giderme amacını kabul ederek hipnoterapiste gitmelidir. Tabi gideceği hipnoterapi merkezi de bu durumu açık bir şekilde kendisine açıklamalıdır. Yani örnek vermek gerekirse uyuşturucu madde kullanan kişinin tedavisinin başarılı olabilmesi için bu kişinin uyuşturucuyu bırakmayı istemesi gerekmektedir.

Hipnoterapi Merkezinde Görev Yapan Hipnoterapistlerin Güven Vermesi Gerekir

Bir diğer konu ise telkinlere açık olan hastanın mümkün olduğu kadar iyi konsantre olması gerekliliğidir. Bu hem hipnotize olma aşamasında hem de hipnotize olduktan sonra verilen telkinlere direnç gösterilmemesi açılarından önemlidir. Bu nedenle hastanın tekniği uygulayan kişiye tam olarak güvenmesi ve kendi sorunlarının giderilmesini sağlayacağına inanması gerektiği anlamına gelir. Dolayısıyla gitmeyi düşündüğünüz merkezdeki hipnoterapistlerin uzmanlığından ve tecrübesinden emin olmanız gerekir. Özellikle referanslar sunabilen bir hipnoterapi merkezi ve çalışanları bu güveni sağlayabilirler.

Hipnoterapi Merkezindeki Hipnoterapistler Yeni Tekniklere Açık Olmalıdır

Hipnoterapi bilinen en eski yapılanmış psikoterapi yöntemi olarak tanımlanır. Bu nedenle hastalıkların tedavisinde etkin olmakta zorlanan bir yöntem olabilir. Yeni tanımlanan ya da tedavisi için yeni yöntemler geliştirilen hastalıkların tedavisinde etkin olarak kullanılabilesi için bu yöntemi uygulayan hipnoterapistlerin sürekli olarak kendilerini geliştiren uzmanlar olması gerekir (örneğin bilişsel-davranışçı terapiler konusunda).