MAKALELER

Hipnoterapi hakkında daha fazla bilgi edinebileceğiniz uzman makaleleri.

Hipnoterapist Ne Yapar? Ne Alanlarda Uzmanlaşır

Hipnoz, dikkatin yoğunlaştığı ve telkin alma yeteneğinin arttığı uyku ile uyanıklık arası bilinç halidir. Hipnoterapi ise hipnozun tedavi amacı ile kullanım şeklidir. Hipnoterapist de hipnoz ile davranış değişikliği ya da tedavi uygulayan kişi demektir.

Hipnoterapist, depresyon, bağımlılık, endişe, korku, stres gibi daha birçok alanda sıkıntıları olan kişilere yardımcı olmaya çalışan işlerinde uzman kişilerdir. Bu kişiler kendilerine başvuran insanları trans durumuna sokarak sıkıntılarından, problemlerinden kurtarmaya çalışırlar. Hipnoterapistler genellikle, alkol-uyuşturucu bağımlılığı, sigara bağımlılığı, korkular, panik ataklar, uykusuzluk, yeme bozuklukları gibi konularda insanlara yardımcı olmaya çalışırlar. Öncelikle hastanın şikâyetlerini dinler, kendisine gelinceye kadarki dönemdeki tedavi sürecini ve kullandığı ilaçları belirler. Bu incelemelerin ardından telkin ile tedavi yöntemine başlar. Hipnozu yapan kişiler olan hipnoterapistler, tıp doktorları, diş hekimleri ve psikologlar olmalıdır. Bunun dışındaki sağlık personeli olmayan kişiler hipnozu tedavi amaçlı kullanamazlar. Çünkü bu tedaviyi uygulayan kişiler yetkili değiller ise, hastaya fayda yerine zarar verebilirler. Bu tedavi yöntemini almak isteyen kişiler hipnoterapisti dikkatli seçmeli ve bu konuda yetkili olup olmadıklarına bakmalıdırlar.

Unutmayın ki hipnoterapist herhangi bir hastalık için teşhis koymaz, bağımlılık tedavisi yapmaz, yeme içme bozukluğu ve depresyon tedavisi yapmaz. Sağlık problemleri ile ilgili teşhis ve tedavi doktorların işidir. Hipnoterapist, kendilerine başvuran ve sorunlarına çözüm arayan kişilere ulaşılabilir hedefler koyar ve bu hedeflere ulaşmak için motivasyon sağlar. Kişisel gelişim ve yaşam kalitesini arttırmak için telkinlerde bulunur. Kişisel kontrolün yeniden kazanılması için insanları teşvik eder. Depresyon tanısı koyulmuş olan kişiye pozitif bir zihinsel yapıya ulaşmasına yardımcı olur. Sağlıklı bir uyku için kendisine gelen kişiyi eğitir. Kişiyi sınırlayan olumsuz duygu ve düşüncelerin olumlu yöne doğru yönelmesinde yardımcı olur. Kişinin kendisi ve çevresi ile olan iletişimlerinin sağlıklı hale gelmesi yönünde çalışmalar yapar. Sağlıklı alışkanlıklar ve davranışlar edinilmesi için telkinler verir. Hedefleri için insanları harekete geçirir. Bilinçli zihni ve bilinçaltı zihni uyumlu hale getirir. Oto hipnoz yöntemini kullanarak duygusal kontrol yeteneğinin geliştirilmesine yardımcı olur.

Hipnoterapistler rahat bir ofis ya da hastane ortamında hiçbir gürültüden etkilenmeyecek bir odada çalışmaktadırlar. İyi bir terapist güzel bir konuşma, sohbet ve ikna kabiliyeti olan kişidir. İradesine hâkim olmalı ve insanlarla rahat bir şekilde diyalog kurmalıdır. Tıp fakültesi diplomasına sahip olmalı ve konusunda ihtisas yapmalıdır.

Hipnoz yapacak uzman ilk olarak hastanın kendisini anlatabileceği rahat bir ortam oluşturmalıdır. Çünkü hipnoterapistin yaklaşımı kişinin kendisini daha rahat hissetmesini sağlayacaktır. Hipnoterapist hastanın düşüncelerini etkilememek için fazla konuşmaz ve gözlem yapar. Bu şekilde hastayı tanır. Karşılıklı bir güven oluşturulur. Daha sonra hipnoterapist uygulayacağı terapi yöntemini hastaya anlatarak, onayını alır. Hastaların sağlık problemleri ile ilgilenen diğer sağlık görevlileriyle bilgi alış-verişinde bulunur. Bilgileriniz, konuştuklarınız ve uygulanan terapi hipnoterapist tarafından gizlilikle korunmalıdır. Hastanın saygınlığını ve yaşam kalitesini korumaya özen gösterilmelidir.

  Hipnoz İle İlgili Yanlış Bilinenler

Hipnoterapist zihni kontrol edecek gibi bir düşünceye kapılmak yanlıştır. Çünkü zihni kişi istemediği sürece kimse yönlendiremez. Hipnoz öncesi yapılan görüşmede talep edilen ihtiyaca yönelik telkinler yapılır. Hipnoz esnasında utanılacak bir şeyler yapabilirim korkusu insanları ürkütmektedir. Oysa hipnoterapi alternatif bir tıp olarak sağlık için kullanılan bir yöntemdir. Hipnoz bir büyü ve doğaüstü bir güç değildir. Bilinçlilik halinin arttığı bir uyku durumudur. Kişiler kendi istek ve yeteneklerine bağlı olarak hipnoza girebilirler. Fakat zekâ geriliği olanlar, şizofrenler, çok yaşlılar ve küçük çocuklar hipnoza giremezler. Çünkü hipnoz yetenek ve zekâ gerektirir. Hipnoz güvenilir bir yöntemdir ve uyuyunca bir daha uyanamam diye bir şey yoktur. Hipnoterapist başınızda olmasa bile belli bir süre sonra kendiliğinizden de uyanabilirsiniz. Hipnoterapistler kişiye özel olarak bir terapi uygularlar. Belli telkin kalıpları her kişi için işe yaramamaktadır. Kişi için özel telkinler oluşturulur. Hatta bu telkinlerin çoğu hipnoz esnasında oluşur. Hipnoz seansları ifade vermek ve şahitlik yapmak gibi amaçlar için kullanılmaz. Çünkü güvenilir değildir. Hasta kendi hikâyesini de oluşturabilir. Ayrıca sırlarını vermek istemeyen hastalar sırlarını kendine saklayabilir. Bu nedenle hasta ile hipnoterapist arasında karşılıklı güven çok önemlidir. Sonuç olarak hipnoterapi yöntemi bu işin eğitimini almış uzmanlar tarafından uygulanan ve sonuç, tedavi odaklı güvenilir bir yöntemdir.