MAKALELER

Hipnoterapi hakkında daha fazla bilgi edinebileceğiniz uzman makaleleri.

Hipnotik Uyku Nedir?

Hipnotik kelimesi aslında merkezi sinir sisteminin yavaşlamasını sağlayan ilaçlar için farmakolojide kullanılan bir sözcüktür. Yani aslında bir yöntem ya da davranış değil de bazı maddeler hipnotik olarak adlandırılırlar. Fakat bilincin tam olarak kapanmadığı, bilinç dışının ve algıların aktif olduğu bu duruma benzeyen uyku hali de benzer bir tanımlamayla ‘hipnotik uyku’ olarak tanımlanmıştır. Yani ilaç kullanmadan bilincin tamamen kapanmadığı ama merkezi sinir sisteminin çok yavaşladığı duruma geçilmesi haline verilen isim hipnotik uyku olmuştur.

Bazı kişiler hipnotik uyku haline geçmek için bazı yöntemlerden faydalanılabileceğini belirtiyorlar. Winston Churchill ya da İsmet İnönü gibi dünyadan ve ülkemizden çok önemli isimlerin de faydalandığı söylenilen hipnotik uyku haline geçebilmek için yapılması gerekenler şu şekilde tarif ediliyor: Rahat elbiseler giyerek yastıksız ve sırt üstü şekilde yatağa uzanıyorsunuz. Sessiz, sakin bir ortamda yapılan uygulama sırasında zihninizi boşaltmanız ve tavana konsantre olmanız gerekiyor. Vücudunuzun hiçbir yerinde rahatsızlık hissetmemenizin, en rahat konumda olmanızın da uygulamada çok önemli olduğu belirtiliyor. Sonra bütün vücudunuzdaki kasların gevşediğini hissetmeniz gerekli. Yöntemi anlatanların belirttiğine göre bu noktada kendinizi havada süzülüyor gibi hissetmeye başlamanız yani kısacası hipnotik uyku haline girmiş olmanız gerekiyor.

Bir uzman yardımıyla ya da kendi kendini hipnotize etmeye benzeyen yöntemin başarıya ulaşması durumunda, 10 dakikalık bir sürenin bile 8 saatlik uyku ihtiyacını karşılamak için yeterli olduğunu söylüyorlar.