MAKALELER

Hipnoterapi hakkında daha fazla bilgi edinebileceğiniz uzman makaleleri.

Hipnoz Gerçek Midir?

Hipnoz bazı kişiler tarafından ‘uydurma bir yöntem’ ve hipnotize olduğunu söyleyen kişiler ‘iyi oyuncular’ olarak tanımlansa da, uzmanlar bu yöntemin gerçek ve uygulamaları olan bir yöntem olduğunu belirtiyorlar.

Farmakoloji bilimi sayesinde ortaya çıkan bazı ilaçlar, maddeler ‘hipnotik’ olarak tanımlanıyor. Bu maddeler merkezi sinir sisteminin yavaşlamasını ve kişinin bilincini tamamen yitirmediği bir uyku haline geçmesini sağlıyorlar. Dolayısıyla hipnoz olarak bilinen teknik de ilaç kullanmadan bu duruma geçmek olarak anlatılabilir. Hipnotize olan kişinin algıları tamamen kapalı olmadığı ve bilinçaltına erişilebildiği için, verilen telkinler yoluyla hipnotize eden kişinin de kabullendiği, değiştirmek istediği bazı düşünce ya da davranış kalıplarını değiştirmek mümkün olabilir.

Bu tekniğin en önemli noktasının hipnotize olan kişinin gönüllü olarak bu yöntemden faydalanmayı istemesi olduğu söylenebilir. Çünkü istemeyen ya da uygun olmayan birisini hipnotize etmek mümkün değil. Hipnotize edilen kişiye istemediği bir şeyleri yaptırmak da mümkün değil. Çünkü kişi bu trans halinden çıktığında bilinçli zihni ile çelişen telkinleri, yeni düşünceleri benimsemesi mümkün olmuyor.

Sonuç olarak hipnoz olarak isimlendirilen tekniğin gerçek olduğu söylenebilir. Ama filmlerde ya da bazı şovlarda görüldüğü gibi insanların istemedikleri ya da kabul etmedikleri şeyleri yapmak için bu tekniğin kullanılabileceği söylenemez. Dolayısıyla hipnoz tekniği ile sağlık sorunlarını çözmek için de kişinin bu sorunu kabul etmesi ve çözmek istemesi gerekir. Örnek vermek gerekirse, alkolik olsa da bunu kabul etmeyen ya da sorunu çözmek istemeyen bir kişiyi hipnotize ederek alkolü bırakmasını sağlamak mümkün değildir.