Hipnoz İle Doğum

Hipnoz yardımı ile doğum yapmak artık çok daha kolay.

Doğum ve dünyaya yeni gelen konuğu karşılamak sevinçli olaylar olarak kabul edilse de, doğum yapan anne açısından oldukça sıkıntılı bir süreç olduğu gerçeği vardır. Kadınlar normal doğumun ağrılı, sancılı ve genellikle de müdahale edilmesi gereken bir süreç olduğunu bilirler. Doğum sürecini bu şekilde algılamaları da olay esnasında gevşemesi gereken doğum kanalı kaslarının daha da kasılmasına ve doğumun daha sıkıntılı bir süreç haline gelmesine yol açıyor. Dolayısıyla aslında gerekli olduğunda başvurulması gereken bir yöntem olan sezaryenle doğum yapan ya da anne olmaktan vazgeçen kadınların sayısı da artıyor. Fakat yeni tanınan bir yöntem doğum sürecini daha kolay bir hale getiriyor ve olması gerektiği gibi doğal, ağrısız ve keyif alınan bir süreç haline dönüşmesini sağlıyor.

Hipnozla Doğum Yöntemi Nasıl Gerçekleşiyor?

Hipnoz yöntemi hemen herkesin bildiği gibi, uyku haline benzeyen bir trans durumunda olan kişiye telkin verilmesi şeklinde işleyen bir tekniktir. Hipnozla doğum olayında da diğer hastalıkları tedavi etmek için hastaya uygun telkinler verilmesi ile aynı yöntem uygulanıyor. Yani anne adayının doğum olayına ait olan korkularından ve yanlış inanışlarından kurtulmasını sağlayacak olan telkinler veriliyor. Anne adayları doğum esnasında hipnotize olmuş durumda bulunmuyorlar. Uzman tarafından doğum öncesinde seanslara alınıyorlar. Bu seanslar sırasında korktukları doğum süreci ile ilgili takıntıları ve yanlış inanışları düzeltiliyor, doğumunun ağrısız, sancısız, keyif verici bir süreç olacağına inanması sağlanıyor.

Hipnozla Doğum Yönteminin Geçerliliği

Hipnozla doğum yöntemi çok ince eleyip sık dokuduğu bilinen Amerikan Tıp Birliği tarafından onaylanmış ve kabul edilmiş bir yöntem durumunda bulunuyor. Dolayısıyla bu yöntem ve uygulamaları konusunda yapılan araştırmalar hipnozla doğum yönteminin önemli faydaları olduğunu gösteriyor. Tabi fiziksel faydalarının yanı sıra, doğum öncesinde alınan derslerin gereksiz hale gelmesini sağlaması, doğum sırasında ve sonrasında ilaç kullanılmasını engellemesi, doğum sonrasındaki iyileşme döneminin yok denecek kadar az bir süreye inmesini sağlaması gibi avantajları da bulunuyor.

Hipnozla Doğum Yönteminin Faydaları

Anne adayları doğum öncesinde hipnoterapiste giderek doğumla ilgili korkularından kurtuluyorlar. Bu korkulardan kurtulmaları da doğum öncesinde ve doğum sırasında gevşemelerini, rahatlamalarını sağlıyor. Dolayısıyla doğum sırasında doğum kanalı kasları gevşemiş durumda oluyor. Bu da doğumun kolay bir şekilde gerçekleşmesini sağlıyor.

Doğum kanalı kasları gevşek olduğu için zorlanma olmadan yani herhangi bir ağrı ya da sancı olmadan doğum gerçekleşiyor. Doğum diğer yöntemlere göre çok daha kolay, kısa sürede, ağrı ve sancı olmadan gerçekleştiği için nefes egzersizleri, ıkınmalar gibi yöntemlere gerek kalmıyor. Anne adayı sıkıntılar ve ağrılar çekmesi gerekmeyen doğumu keyif alarak gerçekleştiriyor. Böylece yeni doğan bebeğine daha keyifli ve güçlü bir şekilde ‘hoş geldin’ deme şansı bulmuş oluyor.

Hipnozla doğum yönteminin faydaları sadece doğum sırasında gerçekleşmiyor. Aslında bu tekniğin sağladığı yararlar doğum öncesinde başlıyor. Bu süreçte anne adaylarının yaşadığı bulantı, kusma, uykusuzluk, çeşitli kokulara karşı hassasiyet, iştahsızlık gibi sorunlar olduğu herkes tarafından bilinir. Ama hipnoz seansları ile rahatlayan annelerin bu sayede söz konusu olan sorunları yaşamadıkları bir doğum öncesi dönem geçirdikleri belirtiliyor. Kişinin kendisini hipnotik trans durumuna geçirerek rahatlaması anlamına gelen otohipnoz yöntemini de hipnoz seansları sırasında öğrenen anne adayları, bu tip sıkıntılar söz konusu olduğunda otohipnoz yöntemiyle rahatlayarak sorunlarını aşıyorlar.

Doğum sonrasındaki iyileşme dönemi ise neredeyse yok sayılacak kadar az olan bir süreye iniyor. Doğum süresi kısalan, süreç sırasında ağrı, sızı, yorgunluk gibi problemlerle karşılaşmayan anneler, doğum sonrasında keyifli bir şekilde bebeklerini kucaklarına alabiliyorlar.

Hipnoz ile doğum
Hipnoz ile doğum