Hipnozla Bilgisayar Oyunu Bağımlılığı

Bilgisayar oyunu bağımlılığı tüm dünyada gözle görülen bir sorun haline geldi ve hipnoterapi yöntemiyle tedavi edilen rahatsızlıklar arasına girdi. Birleşmiş Milletlere bağlı olarak çalışan ve dünyanın en önemli sağlık organizasyonu olarak kabul edilen Dünya Sağlık Örgütü (World Health Organization – WHO), bilgisayar oyunları bağımlılığını “ruhsal sağlık problemi” kategorisine aldığını açıkladı.

Dünya Sağlık Örgütü (World Health Organization – WHO), bilgisayar oyunları bağımlılığını “ruhsal sağlık problemi” kategorisine aldı.

“Oyun rahatsızlığı” olarak adlandırılan hastalık, dünya çapında pratisyen hekimlerin sağlık sorunlarını teşhis etmekte kullandıkları Hastalıkların Uluslararası Sınıflandırılması (ICD) tanı kılavuzunun 11. Yeni versiyonuna “ruhsal sağlık problemi” olarak eklendi.

Oyun Bağımlılığı Belirtileri ve Hipnoterapi

Oyun oynama sıklığı, süresi ve yoğunluğu, oyuna verilen önemin diğer aktivitelerle kıyaslandığında üst sıralarda yer alması, hayatı olumsuz yönde etkilemesine rağmen artan şekilde ve artan sıklıkla oyun oynamaya devam edilmesi, oyun bağımlılığının ya da ICD tanı kılavuzunda geçen adıyla oyun rahatsızlığının belirtileri olarak gösteriliyor.

Dünya nüfusunun %2-3’ünün etkileyen oyun bağımlılığı, hastada fiziksel, psikolojik ve sosyal durumlarda değişiklikler olmasına neden olabiliyor.

Dünya nüfusunun %2-3 aralığında bulunan bölümünü etkileyen hastalık, bilgisayar oyunlarından (video oyunlarından) hoşlanan kişinin psikolojik, fiziksel ve sosyal durumlarında değişikliğe neden olabiliyor. Dünya Sağlık Örgüyü hastalığın teşhisi için gerekli olan verileri şu şekilde açıkladı: Asgari 1 yıllık süreç içinde aile, sosyal, eğitim, mesleki, kişisel alanlarda ve diğer alanlarda görülen anormallikler teşhis için gerekli olan veriler ve belirtiler olarak kabul edilecek.

Hipnoterapi İle Oyun Bağımlılığı Tedavisi

Oyun bağımlılığı teşhisi koyulan hastaların yararlanabilecekleri tedavi yöntemleri arasında hipnoterapi de bulunuyor. Maddelere ya da nesnelere karşı geliştirilen bağımlılıkların tedavisi, klasik yöntemlerle oldukça zahmetli ve uzun bir süreçtir. Oyun bağımlılığı ya da uyuşturucu madde bağımlılığı olması fark etmez. Bağımlığını bırakan kişinin tedavi ve iyileşme sürecinin başlarında yoksunluk döneminden geçmesi kaçınılmazdır. Kişiler bu dönemde ani ruhsal değişiklikler yaşarlar. Olumlu ya da olumsuz olabilen ani duygusal değişimler, hastanın bağımlı olduğu maddeye ya da nesneye geri dönmesine sebep olabilir. Bu nedenle tedavi sürecinin mümkün olduğu kadar kısa olması ve her türlü bağımlılığın etkili bir tedavi yöntemiyle iyileştirilmesi gerekir.

Bilgisayar oyunu bağımlıları, tedavi sürecinde ve iyileşme aşamasında diğer bağımlılıklarda da görülen ‘yoksunluk belirtileri’ ile karşılaşabilirler.

Bilgisayar oyunu bağımlılarını ve diğer bağımlıları kendilerini rahat ve güvende hissedecekleri ortamda hipnoz altına alan uzman hipnoterapistler, psikoterapi yöntemleriyle bilinçli zihnin reddedişleri gibi problemlerle karşılaşan düşünceleri, direkt bilinçaltına ulaşan telkinler şeklinde hastaya verirler.

Sorunu çözmeye ve hastanın bağımlılığına, bağımlılığı nedeniyle ortaya çıkan davranışlarına farklı bir bakış açısından bakmasını sağlamaya yönelik bu telkinler, bağımlılığın türüne ve altında yatan sorunların derinliğine göre yardımcı tekniklerle desteklenirler. Sonuçta yapılmak istenen değişiklikleri, düzenlemeleri bilincinin açık olduğu diğer yöntemlere göre daha kolay şekilde ve daha kısa sürede kabullenen hasta, bağımlılığından kurtulur ve normal yaşantısına devam eder. Tabi bazı bağımlık türlerinde hastanın fizyolojik problemleri de olabilir. Bilgisayar oyunu bağımlığı dâhil, altında fizyolojik sorunlar da bulunan bağımlılıklar, ilaç tedavisi de uygulanan hastalıklardır. Yani hasta fizyolojik problemleri için ilaç tedavisine devam ederken, psikoterapi veya hipnoterapi uygulamaları da ruhsal sorunların giderilmesinde görev alırlar. Bazı durumlarda ilaç tedavisinin uzun süre boyunca hatta hastanın yaşamı boyunca devam ettirilmesi gerekebilir. Ama ruhsal problemlerle ilgilenen hipnoterapi, tedavinin kendine yüklediği görevi kısa zaman içinde ve etkili, başarılı bir şekilde sonlandırır.

Hastalara kendilerini rahat ve güvende hissedecekleri bir ortam sağlayarak uygulanan hipnoterapi teknikleri, bilgisayar oyunu bağımlılığının yanı sıra psikolojik kökenli birçok hastalığın tedavisinde etkili biçimde kullanılan bir tedavi yöntemidir.

Hipnoterapi yönteminden faydalanarak tedavi olmak isteyen hastaların, kendi istekleriyle sorunlarından kurtulmaya karar vermiş olmaları gerekir. Gösterilerde sunulanın aksine, hipnoterapi yönteminde hastanın tüm telkinleri kayıtsız şartsız kabullenmesi söz konusu değildir. Kişinin ahlak yapı, sosyal durumuna ve ilkelerine aykırı olan telkinler, hasta tarafından reddedilen, kabul edilmeyen telkinler olacaktır. Bu nedenle hastanın tedaviye kendi isteğiyle başlaması ve hipnoterapistine güvenmesi gerekir. Yardım almak için başvurduğunuz hipnoterapi merkezinin ve hipnoterapistin, gerekli belgelere sahip olan (yetkili olan) ve söz konusu olan rahatsızlık üzerinde uzmanlaşan kurumlar ve uzmanlar olduğuna dikkat etmenizi öneririz. Aksi durumlarda hastalığınızın tedavisinde başarılı olamayabilir ve diğer bazı sorunlarla karşılaşabilirsiniz.