Hipnozla Esrar Bağımlılığı Tedavisi

Hipnozla Esrar Bağımlılığı Tedavisi

Yapılan araştırmalar ve uzmanların görüşleri, hipnozun bütün madde bağımlılıklarında tedavi amacıyla kullanılabileceğini gösteriyor. Madde bağımlılarının temizlenmeleri sırasında, maddeye karşı yeni ve sağlıklı bakış açılarının, düşüncelerin bilinçaltı düzeyinde yerleşmesini sağlamak amacıyla kullanılan hipnoz, tedavi sırasında bağımlının moral motivasyonun yükseltmek konusunda da hızlı ve başarılı sonuçlar elde eden bir yöntemdir. Hipnozla tedavi yöntemi yani hipnoterapi, diğer madde bağımlıklarına karşı olduğu gibi esrar bağımlılığında da etkili ve hızlı bir tedavi yöntemidir.

Esrar hakkındaki bazı yanlış inançlar

Esrar Bağımlılığı

Dünyada en çok kullanılan yasadışı madde olan esrar, bağımlık yapmadığı düşünülmesine rağmen, verdiği rahatlama ve gevşeme hissi nedeniyle bağımlık oranı çok yüksek olan bir sokak uyuşturucusudur. Esrar sigara şeklinde içildiğinde öfori etkisi (kişinin kendisini iyi hissettiği, hoşnut olduğu durum) birkaç dakika içinde kendisini gösterir ve yarım saat içinde en yüksek seviyeye çıkar. Esrar kullanıldıktan sonra 2-4 saat arasında süren öfori etkisi, kandaki alkol miktarına göre alkol kullanımı sonucunda da ortaya çıkabilen bir durumdur. Esrarın bağımlılık yapmasının nedeni de bu maddenin yarattığı öfori etkisi, kullanan kişilere verdiği rahatlama ve gevşeme duygusudur. Denemek amacıyla esrara başlayan kişiler, zaman ilerledikçe ve esrar kullanmaya devam ettikçe bu maddeye ve sağladığı ruh haline bağlanırlar, esrar bağımlılığı geliştirirler.

‘Esrar doğal olduğu için zararlı bir bitki değildir, bağımlık yapmaz’ düşüncesiyle esrar kullanmaya başlayan kişiler kısa süre sonunda esrar bağımlısı olabilir.

Dikkat eksikliği ve tepkilerde yavaşlama sorunlarına yol açan esrar, kan basıncının artması, çarpıntı, açlık, gözlerin kızarması, ağız kuruluğu, huzursuzluk, iştahsızlık, tahammülsüzlük, uykusuzluk gibi belirtilere neden olur. İlerleyen zamanlarda görülen duygu-düşünce bozukluklarının miktarında ve ağırlığında artış görülebilir.

Esrar bağımlılık yapan ve vücutta önemli etkiler yaratan bir maddedir.

Sürekli esrar kullanmak isteyen, madde kullanıp kullanmamak konusunda kararsızlık yaşayan, harcamalarını yaparken esrar almayı öncelik haline getiren kişiler esrar bağımlılığı geliştirmişlerdir. Diğer yasa dışı uyuşturucu maddelere göre daha düşük fiyatlarla temin edilebilen esrar yine de bağımlının para bulmak için riskli hareketler yapmasına neden olabilir. Esrar bağımlılarının borçlandıkları, para temin etmek amacıyla yasadışı işlere bulaştıkları görülebilir.

Hipnoz İle Esrar Bağımlılığının Tedavisi

Hipnoterapi yönteminin psikoterapi uygulamalarından farkı, bilinçli zihin yerine direkt olarak bilinçaltına verilen telkinlerden faydalanmasıdır. Madde bağımlılıklarının ve diğer bağımlıkların tedavisinde çok etkili bir yöntem olmasının sebebi, psikoterapi uygulamalarında bilinçli zihnin reddedebileceği maddeye karşı isteğin ve arzuların reddedilmesi, maddeye karşı nefret/tiksinme duygularının geliştirilmesi yönündeki fikirlerin, seanslar sırasında verilen telkinler şeklinde doğrudan bilinçaltına iletilmesinden kaynaklanır.

Yetkili ve uzman bir hipnoterapist tarafından uygulanan farklı hipnoterapi yaklaşımları, esrar dahil tüm madde bağımlılıklarının tedavisinde çok etkili olan yöntemlerdir.

Hipnoz altında bulunan bağımlıların bilinçaltına doğrudan ulaşan mesajlar/telkinler sayesinde esrar kullanımına başka bir gözle bakmaları, yaşadıkları olayları ve esrar kullanmalarının sebeplerini tekrardan yorumlamaları, hayat biçimlerini sorgulamaları ve bağımlılıklarından kurtulmaları daha kolay olur ve bu değişim daha kısa sürede gerçekleşir. Diğer tedavi uygulamaları da aynı hedeflere ulaşmayı başarırlar ana hipnoterapi yöntemine göre daha uzun bir tedavi sürecinden geçmek gerekebilir. Hipnoterapi, uzman bir hipnoterapist tarafından planlanan ve uygulanan seanslar biçiminde gerçekleştirildiğinde, tüm bağımlılıkların tedavisinde en etkili (ve kısa süren) tedavi yöntemidir.