Hipnozla İnternet Bağımlılığı

İnternet bağımlılığı, teknoloji bağımlılığı olarak değerlendirilen (cep telefonu, bilgisayar, internet vb.) yani çeşitli teknolojik gelişmelere ya da cihazlara karşı geliştirilen bağımlılık olarak adlandırılabilir. Bağımlılık, maddeye ya da internet-cep telefonu (veya kumar vb.) gibi teknolojik gelişmelere karşı geliştirilen ve kişinin hayatını olumsuz etkilemesine rağmen bireyin bu maddeyi ya da cihazı vb. kullanmayı durduramaması, kontrol edememesidir. İnternet bağımlılığı da kişinin teknoloji kullanma konusunda kontrolünü kaybetmesi ve interneti ölçüsüz biçimde kullanmasıdır.

İnternet bağımlılığı, bilgisayar ve internet kullanımı hayatı olumsuz yönde etkileyen ve birçok farklı soruna yol açan bir problem haline gelmesine rağmen; internet ve bilgisayar kullanımını bırakamamak, bu konuda kontrolü kaybetmek olarak tanımlanabilir.

Toplumda %2’ye yakın bir oranda görülen internet bağımlılığı, erkeklerde kadınların 2 katından fazla bireyde görülen bir rahatsızlıktır. Her türlü bağımlılık için geçerli olduğu gibi, alıştıkları teknolojiyi kullanamama durumunda ortaya çıkan yoksunluk belirtileri görülür.

İnternet Bağımlılığının Nedenleri

İnternet bağımlılığının nedenleri, diğer bağımlılıklarda olduğu gibi psikolojik, sosyolojik ve psikolojik etkenler olarak gösterilebilir. Bu faktörlerin hiç birisi kendi başlarına bağımlılığın ortaya çıkmasına neden olmazlar ama bir araya geldiklerinde madde bağımlılığı vb. bağımlılıkların bireyi etkilemesine sebep olabilirler.

Öğrenilmiş davranışlar, psikolojik-fizyolojik-sosyolojik bir takım etkenler bir araya gelerek internet bağımlılığı ya da madde bağımlılıkları gibi hastalıkların ortaya çıkmasına neden olurlar.

İnternet bağımlılığı gibi teknoloji bağımlılıklarında öğrenilmiş davranışlar da önemli bir yer tutar. Anne-babanın televizyon, bilgisayar ve telefon gibi cihazlar konusunda bazı kurallar koymamaları, geç saatlere kadar televizyon ya da bilgisayar başında kalmaları, yemeklerde ya da geç saatlerde telefon kullanmaları ve çocuklarına bu konularda kurallar koymamaları; teknoloji bağımlılıklarının sebepleri arasında gösterilebilir.

İnternet Bağımlılığının Belirtileri

İnternet bağımlılığının en önemli belirtileri

  • gece geç saatlere kadar ya da gündüz ama çok uzun süre boyunca bilgisayar başında (internette) kalmak,
  • dinlenmeden-yemek yemeden-su içmeden bilgisayar başında oturmak,
  • bilgisayardan ve internetten ayrılmamak için arkadaşlarından ve diğer sosyal ortamlardan uzak kalmak,
  • bilgisayardan uzak kalındığında kendini boşlukta hissetmek olarak sıralanabilir.

    İnternet bağımlılığının en önemli belirtileri, yemek yemeden, uyumadan, arkadaşlarla ya da diğer ortamlarda vakit geçirme alternatifinden vazgeçerek; uzun saatler boyunca bilgisayar başında kalmaktır.

İnternet Bağımlılığı Tedavisi ve Hipnoz

İnternet bağımlısı olan kişinin sorunun kabul etmesi ve bu sorundan kurtulmak istemesi gerekir. Hipnoz ile tedavi yönteminde yani hipnoterapi yönteminde, sorunun kaynağını tespit etmek ve kişiye uygun bir tedavi planlayarak uygulamak gerekir. İnternet bağımlığını hipnoterapiyle tedavi etmeden önce, internette harcanan sürede yapılan işin ne olduğunun tespit edilmesi ve bunun ardından uygun yaklaşımlarla tedavinin planlanması, uygulanması gerekir.

Hipnoterapi tüm bağımlılıkların tedavisinde ve (genellikle psikolojik kökenli) diğer birçok sağlık sorununda kullanılabilen etkili bir tedavi yöntemidir.

Yetkili ve uzman bir hipnoterapist tarafından uygulanan hipnoterapi tedavisi, madde bağımlılıkları, uyuşturucu bağımlılığı gibi çok daha büyük sorunlar söz konusu olduğunda da çok etkili bir yöntemdir. Madde bağımlılıkları gibi önemli sorunlarla etkili bir şekilde başa çıkmanızı sağlayan hipnoterapi, internet bağımlılığı ve diğer teknoloji bağımlılıkları türünde, sorunun kaynağı daha yüzeysel olan rahatsızlıkları daha kolay biçimde tedavi edecektir.