Hipnozla Titizlik&Temizlik Hastalığı Tedavisi

Hipnoz ve hipnoterapi, psikolojik kökenli birçok hastalığın yanı sıra Titizlik&Temizlik Hastalığı Tedavisinde de uzun süredir kullanılan bir yöntemdir.

Titizlik&Temizlik Hastalığı Nedir?

Titizlik ve temizlik hastalığı, kişinin temizlik konusunda takıntılı olması, temizlik aşamalarını bitirmesine rağmen kendisinin ya da temizlediği eşyaların kirli, pis, mikroplu olduğunu düşünmesi şeklinde açıklanabilir. Temizlik hastalığını ve titizlik hastalığını aynı başlık altında incelemek mümkündür.

Titizlik&temizlik hastalıkları, temizlik konusunda takıntılı olmak, kendisini veya mekanları, eşyaları yeni temizleyen kişinin yine de bu eşyaların veya kendisinin pis, mikroplu, kirli olduğunu düşünmesine devam etmesi olarak anlatılabilir.

Diğer yönden bakıldığında,  kişinin temizlik konusunda takıntılı olduğu durum olarak tanımlayabileceğimiz temizlik hastalığı daha çok kadınlarda görülürken, temizlik aşamalarının tamamlanmasına rağmen temizlik konusunda şüphelerin devam ettiği titizlik hastalığı, erkeklerde de görülen ve saldırganlık, kontrol takıntıları gibi faktörleri ortaya çıkartan bir hastalıktır. Dolayısıyla bu hastalıkları farklı başlıklar altında incelemek ve hipnoterapi ya da diğer tedavi yöntemleriyle yapılan tedavilerini bu ayrıma göre planlamak, uygulamak gerekir.

Titizlik&Temizlik Hastalığı Nedenleri

Okb (obsesif kompülsif bozukluk) olarak isimlendirilen hastalığın belirtilerinden birisi olduğu kabul edilen temizlik hastalığı, beyindeki bazı kimyasal değişikliklerin (beyindeki bozulmuş iletiler) yanı sıra geçmişteki travmatik tecrübeler, suçluluk duygusu, yalnızlık, mutsuz ve çatışmalı ilişkiler gibi nedenlerle ortaya çıkabilir.

Temizlik ve titizlik hastalıkları genellikle annelerinde temizlik takıntısı olan ve babaları sert, otoriter, suçlayıcı tavırları olan kişilerde görülen hastalıklardır.

Titizlik hastalarının annelerinde temizlik takıntısı olan ve babalarının suçlayıcı ve sert yapıda, katı bir otoriteye sahip olan kişiler olduğu görülmektedir. Anne ve babasından gördüğü bu sisteme ayak uydurmaya çalışan ve endişelerinden, suçluluk duygularından uzak kalmayı hedefleyen kişi, titizlik hastalığına yakalanmaktadır.

Her iki rahatsızlık da bazı fizyolojik etkenlerin yanı sıra büyük oranda psikolojik kökenli sorunlardan kaynaklanan hastalıklardır. Dolayısıyla bilinçaltına doğrudan ulaşan ve psikolojik sorunları yeniden yapılandırmayı başaran hipnoterapi yöntemiyle, uygun hipnoterapi yaklaşımlarıyla tedavi edilebilirler.

Titizlik&Temizlik Hastalığının Sonuçları

Temizlik hastalığı başlangıç aşamasında hastayı ve etrafındaki kişileri çok fazla rahatsız eden bir sorun değildir. Ama zamanla titizlik ve kontrol tutkuları devreye girer, hastayı ve etrafındaki kişileri rahatsız etmeye başlar. Örnek vermek gerekirse; her gün evi temizleyen ve aynı gün hatta bir saat önce evi temizleyen hasta, uykudan kalan boş zamanında ve diğer boş zamanlarında tekrar ev temizliği yapmaya başlayabilir. Hastanın kendisini de rahatsız eden bu durum, birlikte yaşadığı insanların da uykularından ya da dinlenme zamanlarından feragat etmelerine sebep olan bir durum haline gelecektir. Dolayısıyla en kısa sürede uzmanlardan yardım almak, tedaviye bir an önce başlamak gerekir.

Temizlik hastalığı ve titizlik hastalığı, sosyal çevreden ve sosyal yaşantıdan uzaklaşılmasına; depresyon veya intihar düşünceleri gibi önemli ruhsal sorunlarla karşılaşılmasına neden olabilen hastalıklardır.

Titizlik hastalığının daha ciddi sonuçları olabilir. Ellerin ve vücudun çok yıkanması deride yıpranmaya ve cilt hastalıklarına neden olabilir. Sosyal çevrede önemli sorunlar yaşayan ve sosyal çevresiyle bağlarını kopartan hasta, boşanma ve/veya çocuklarıyla zaman geçirmeme, işe gidememe gibi sorunlarla karşılaşabilir. İntihar düşünceleri ve intihar riski veya depresyon gibi psikiyatrik hastalıklar da titizlik hastalığı sonucunda ortaya çıkabilir. Temizlik hastalarının da zaman içinde bu duruma gelebilecekleri düşünüldüğünde, Titizlik&Temizlik Hastalıklarının tedavisi için en kısa zamanda uzmanlarla görüşülmesi gerekir.

Titizlik&Temizlik Hastalığı Tedavisi ve Hipnoterapi

Temizlik ve titizlik hastalarının yaşadıkları sorunlar zaman içinde büyüyebilir ve tedavi süresinin uzamasına neden olabilir. Hastanın tedavi amacıyla başvurduğu uzmanlar, (varsa) probleme neden olan fizyolojik sorunları tedavi ederek (ilaç tedavisi) işe başlarlar. Ama Bilişsel Davranışçı Terapi gibi yaklaşımların uygulandığı psikoterapi uygulamaları veya uygun hipnoterapi uygulamaları olmadan, hastanın normal hayatına sorunsuz devam edebileceği bir sonuca ulaşmak mümkün değildir.

Hipnoterapi, kaygılı durumların ve geçmişte travmatik yaşantıları olan hastaların tedavisinde başarıyla kullanılabilen, psikolojik problemlerden kaynaklanan birçok hastalığı etkili biçimde tedavi edilmesine yardımcı olan bir tekniktir.

Genellikle psikolojik travmalara dayanan bu hastalıklar, ilaç tedavisinin ve diğer farklı tekniklerin bir arada kullanılmasını, tedavi planının bu şekilde yapılmasını gerektiren hastalıklardır. Hipnoz, kaygılı durumların tedavisinde başarılı şekilde kullanılan bir tekniktir. Travma yaşamış kişilerin tedavisinde de kullanılan bir yöntemdir. Ama hipnoz uygulamalarını yapan kişinin yetkili ve uzman bir kişi olması gerekir. Aynı zamanda ileri seviyede psikanalitik bilgisi ve tecrübesi olmalıdır. Hafızanın yeniden yapılandırılmasını sağlayabilen yani uzman kişiler tarafından uygulanması gereken hipnoz; duyarlılıkların azaltılmasında ve engellenmesinde, algıların değiştirilmesinde, bilişlerle ve anılarla çalışılacağı durumlarda, tedavi sürecinin etkili bir parçasıdır. Yani Titizlik&Temizlik Hastalığı Tedavi sürecinde başarıyla kullanılabilir.