Hipnozla Yeme Bozukluğu Tedavisi

Yeme bozuklukları, bulimia nervoza, anoreksiya nervoza ve atipik yeme bozukluğu olarak üç başlık altında incelenebilir:

1.Bulimia Nervoza: Yeme bozuklukları (bozulmuş beslenme ve yeme davranışları) arasında önemli bir yer tutan bulimia nevroza, 3 temel gösterge sayesinde tanımlanan bir hastalıktır:

  • Tıkanırcasına yeme epizodları (genellikle 2 saatten kısa sürede normal bir insanın aynı zamanda tüketeceği yiyeceklerden çok daha fazlasını tüketmek),
  • Telafi edici davranışlar (Kendini kusturma, kendini aç bırakma, aşırı egzersiz yapma uygunsuz laksatik, diüretik ya da diğer ilaçların kullanılması),
  • Kiloya ve bedene aşırı şekilde önem verme (Kendini değerlendirirken kiloya ve bedene aşırı önem verme, özgüvenin bundan olumsuz etkilenmesi).
Bulimia, tıkanırcasına yeme epizodları ve kendini kusturma gibi telafi edici davranışların gözlemlendiği bir hastalıktır.

2. Anoreksiya Nervoza: Özellikle genç yaştaki kadınlarda görülen anoreksiya nervoza, yemek yemeyen ve çok az

uyuyan ama yine de çok aktif olan hastalar biçiminde kendisini gösteren psikolojik bir rahatsızlıktır. Hastalığın tanı ölçütleri şunlardır:

  • Hastanın normal kilosunu kabul etmemesi, daha zayıf olmaya çalışması,
  • Şişmanlamaktan hatta çok az miktarda olsa bile kilo almaktan korkma,
  • Hastanın en az 3 ay adet görmemesi,
  • Beden algısında bozukluk olması.

    Anoreksiya nervoza, genellikle genç kadınlarda görülen bir rahatsızlıktır. Hasta kendisini şişman olarak düşünür ve çok az kilo almaktan bile korkar.

3. Atipik Yeme bozukluğu: Anoreksiya ve bulimia haricinde tanımlanan tüm yeme bozuklukları bu başlık altında incelenir. Takıntı düzeyinde zayıflama isteği ya da kendini kusturarak, aşırı miktarda spor yaparak telafi etme çabaları yoktur. Bu başlık altında sınıflandırılan iki yeme bozukluğu, gece yeme sendromu ve aşırı yeme bozukluğudur.

Yeme Bozukluğu Tedavisi ve Hipnoterapi

Yeme bozukluğu tedavisi, diğer tüm sağlık sorunlarında olduğu gibi sorunun altında yatan fiziksel ve psikolojik problemler tedavi edilerek, düzenlenerek yapılır. Hipnoterapi, yeme bozukluklarının tedavisinde çok etkili bir yöntemdir. Sorunun ortaya çıkmasına neden olan yanlış düşünceler (beden ve kilo hakkında özgüveni etkileyen algılama biçimi), davranışlar (kendini kusturma vb. telafi edici davranışlar), hipnozla yapılan terapötik (kişinin kendini rahat hissettiği ortamda destekleyici, rahatlatıcı, güven verici ortam; tedavi)müdahale, hipnoterapiyi yeme bozuklukları tedavisinde kullanılan çok önemli bir yöntem yapmaktadır.

Atipik yeme bozuklukları bulimia ve anoreksiya dışında kalan tüm yeme bozukluklarını kapsar. Gece yeme sendromu ve aşırı yeme bozukluğu, bu başlık altında incelenen yeme bozukluklarıdır.

Pierre ( Marie Félix) Janet (1859 – 1947) adlı Fransız psikolog ve nörolog zamanından beri yeme bozuklukları tedavisinde başarıyla kullanılan hipnoz, özellikle 1970’lerden sonra büyük gelişme göstermiştir. Fransa ve ABD’de akıl hastalıklarının klinik tedavisi konusunda çok etkili bir isim olan Janet, Ruhi Mucizeler (1935) ve Hipnotizma (1936) gibi yapıtlarıyla tanınmaktadır. Hipnozdaki psikolojik etkenleri vurgulayan Pierre Janet, yeme bozukluklarının yanı sıra bağımsız hareket etme yeteneğinin bozulması, histeri, saplantılar, bellek yitimi (amnezi) ve kişilik gibi konularda araştırmalar yaptı ve bu konular üzerine hazırladığı eserleri yayınladı.

1975 sonrasında yeme bozuklukları tedavisinde önemini kanıtlayan birçok araştırmaya (ABD ve Avrupa’da) hipnoterapi, ego güçlendirme teknikleri, bilişsel yeniden yapılandırma ve biçimlendirme yöntemi, geçmişten geleceğe tekniği, metaforik talimatlar (hipnotik telkinlerle güçlendirilen net ödevler) gibi yöntemlerden ve tekniklerden faydalanmaktadır.

Hipnoterapi tüm dünyada yeme bozukluklarının yanı sıra birçok farklı hastalığın ve bağımlılığın tedavisinde kullanılan bir tedavi yöntemidir. Yukarıda Avustralya’dan hipnoterapi yöntemi ve sigarayı bırakma konusunda bir ilan görülüyor.

Uygun teknikler kullanılarak hipnoterapi yöntemiyle tedavi edilen tek hastalık yeme bozuklukları değildir. Madde bağımlılıkları, alkol ve sigara bağımlılığı, teknoloji ve kumar bağımlılıkları, uyku problemleri, migren, gece işemeleri gibi farklı birçok hastalık ve bağımlılık, hipnoterapi yöntemi kullanılarak kısa sürede ve başarılı bir şekilde tedavi edilen hastalıklardır.