MAKALELER

Hipnoterapi hakkında daha fazla bilgi edinebileceğiniz uzman makaleleri.

Kinezioloji(Kinezyoloji) Nedir?

Kinezioloji(kinezyoloji);  en basit anlamıyla, hareket halindeki kaslardaki enerji akışını kontrol etmek demektir. Bu metodu uygulayanların en önemli tekniklerinden birisi adale testleri yapmaktır. Bunun sonucunda, adale sistemindeki mevcut dengesizlikler ortaya çıkmaktadır.

Kinezioloji uygulamasında, vücuttaki bir takım kaslar üzerine hafif basınçlar uygulanmaktadır. Normal şekilde çalışan adaleler bu basınca dayanıklılık gösterirken, enerjisi az olan adaleler ise bu basınca tepki vermektedir. Bunun sonucunda, vücutta görülen enerji tıkanmaları açığa çıkar. Bu tıkanmaların üstesinden gelebilmek için belli refleks noktalarına uygulanan masajlar mevcuttur.

Kinezioloji, hareket halinde bulunan kaslardaki enerji akışını kontrol etmek olarak açıklanabilir.

Hatta sadece adale testlerini uygulamak bile enerji akışını düzenli hale getirebilmektedir. Bunu çoğu hasta da vücudunda hisseder. Başka bir deyişler kendilerini gevşemiş ve daha rahat bir hale gelmiş hissetmeye başlarlar.

Uygulama Şekli

Kaslara test yapmak, bilinçaltımız ile iletişime geçebilmek için uygulanan bir yoldur. Kineziolojide varlığın bütünüyle iletişim kurabilmek için uygulanan kas testi, bizim kendimizi kandırmamızı imkânsız hale getirir. Kaslardaki enerji akışı olumlu ya da olumsuz düşünce ya da inançlara göre değişiklik gösterir. Kineziolojiyi bu açıdan bir bio bilgisayar şeklinde de açıklayabiliriz.

Vücuttaki bazı kaslar üzerine hafif şekilde uygulanan basınçlar; normal şekilde çalışan kaslarla, enerjisi az olduğu kabul edilen kaslar arasındaki farkı görmemizi sağlar. Kinezioloji bu şekilde tespit ettiği vücuttaki enerji tıkanmalarını belli refleks noktalarına masaj yaparak gidermeye çalışır.

Kaslardaki mevcut yaşam enerjisinin kuvveti değişik duygu durumlarında; olumlu ya da olumsuz inançlarda, hoşumuza giden ya da gitmeyen duyguları hissettiğimizde, yalan ya da doğru söylediğimizde farklı şekilde kendini gösterir.  Bu, kendimize yalan söylediğimiz durumlarda bile geçerlidir. Kaslardan aldığımız tepkiye göre, bilinçaltımıza test yapabilir ve sorunlarını nedenini açığa çıkarabiliriz.

Kinezioloji için uygulanan teknikler ile bizi yanlış yönlendiren bilinçaltı inançlarımızı bulup değiştirmeyi başarabiliriz.  Kinezioloji, 1964 yılından beri, kurucusu Dr. John Goodheart’ın çalışmaları temel alarak pratik edilmektedir. Yeni alanlara da uygulanmasını mümkün kılmak için yapılan araştırmalar günümüzde de sürmektedir. Birçok kinezioloji uygulayıcısı zaman içinde kendi tekniklerini de oluşturmuştur. Bu sayede kineziolojinin birçok dalı meydana gelmiştir. Tüm dünyada alternatif uygulamalara olumlu yaklaşan birçok insan, kineziolojinin faydalı ve doğal bir iyileşme yöntemi olduğunu söylüyor.

Kinezioloji, fiziksel ya da duygusal problemleri test etmek ve tedavi etmek amacıyla kullanılan bir yöntemdir.

Nerelerde Kullanılır?

Kinezioloji, bilinçaltındaki inançları test etmesinin yanı sıra, vücudun farklı maddelerden ya da çevresel etmenlerden nasıl etkilendiğini, fiziksel problemleri, duygularla ilgili dengesiz durumları test etmek ve tedavi etmek amacıyla da kullanılır.