MAKALELER

Hipnoterapi hakkında daha fazla bilgi edinebileceğiniz uzman makaleleri.

Oto Hipnoz Nedir?

Oto Hipnoz olarak isimlendirilen uygulama ‘kendi kendini hipnotize etme’ durumu açıklanabilir. Bireylerin kendi kendilerine hipnotize edemeyeceklerine dair olan yaygın kanının aslında doğru olduğu söylenebilir. Ama otohipnoz ya da self hipnoz olarak tanımlanan yöntemler aslında klasik bir hipnoz durumundan bahsetmemektedir. Yani kişinin eline bir madalyon alarak gözlerinin önünde sallaması ve kendinden geçmesi gibi bir durum söz konusu değildir.

Kişilerin kendilerini hipnotize edemeyeceklerine dair inanç hipnoz durumundan çıkılması sorununa işaret eden bir inanç olarak kabul edilebilir. Yani kişinin kendi kendini hipnoz altına almayı başarması halinde bile bu durumdan çıkması sorun olacaktır. Bu problemin aşılabileceğini düşünen araştırmacılar geliştirdikleri sistematik yöntemler sayesinde kişilerin kendi kendilerini hipnoz durumuna almasına olanak tanıyan tekniği geliştirmişlerdir. İşte kişilerin öğrenebilecekleri ve kendi kendilerine uygulayabilecekleri bu tekniklere otohipnoz ya da self hipnoz gibi isimler verilmektedir.

Otohipnoz Nasıl Yapılır?

Hipnoz altında bulunan bir hastaya hipnoterapist tarafından verilen telkinlerin otohipnoz yöntemlerinin gelişmesini sağlayan bir durum olduğu düşünülebilir. Hipnoterapist hastasına ‘sana verdiğim önerileri takip ederek kendi kendini hipnotize edeceksin ve yine kendi kendine uyanmanı sağlayacak olan telkinleri de bu sırada vereceksin’ gibi bir telkin verdiğinde, uyanan hasta hipnoterapistinden aldığı telkinler doğrultusunda kendi kendini hipnoz altına alma fikrini benimseyecek ve uygulamasını yapabilecektir.

Bu telkini alan hastanın hipnoterapistinin hastayı hipnoz altına almak için bir CD çalardan yardım aldığını ve hastanın alıştığı ve bildiği bu yöntemle hipnoz altına girdiğini düşünelim. Hipnoterapist hastasına yukarıda örneklediğimiz telkini verirse, hasta kendi başına iken bir CD çalardan faydalanarak kendini hipnotize etmeyi başarabilir. Gerçekliğe dönüş kısmı ise yine hipnoterapistin verdiği telkin uyarınca gerçekleşecektir.

Tabi yukarıda anlattığımız yöntem aslında çok uç bir örnek olarak kabul edilebilir. Tasarlanmış ve kaydedilmiş olan senaryo zamanla bir alışkanlık halini alır, CD çalar kullanmadan da kendi kendini hipnotize etmek mümkün olabilir. Normal şartlarda meditasyon olarak bilinen trans durumuna geçilmesine benzeyen bir duruma geçmek ve bilinçaltına ulaşmak yeterli olacaktır. Yani zihni ve vücudu rahatlatarak farklı bir algı ve bilinç düzeyine geçmenizi sağlamak olarak da tarif edilebilir. Şu beş aşamayı farklı yöntemlerle uygulamak ve kendi kendini hipnoz altına almak mümkün olabilir:

Doğal Ritmik Solunum

Doğal ritmik solunum yani sürekli ve düzenli solunum yapmak sempatik sinir sistemini rahatlatır, vücudun stresten ve sinirden arınarak rahatlamasını sağlar. Bu da kendi kendinizi hipnoz durumuna geçirme deneyimine zihninizi hazırlamanızı sağlar.

Vücut Gevşemesi

Kas gerginliğini azaltma, kas gevşemesini sağlama için bilimsel metotların kullanıldığı evredir. Bilimsel vücut gevşemesi olarak da adlandırılır. Çünkü size öğretilecek olan bu yöntemler bir bardak kahve içerek ya da bir sigara yakarak elde ettiğiniz yalancı gevşeme durumundan farklı bir vücut gevşemesi sağlayacaktır.

Olumlu Hayal Kurma

Zihninizi ve vücudunuzu rahatlattığınız bu anda geçmiş tecrübelerinize dair olumlu hayaller kurabilirsiniz. Örneğin çocukluğunuzda sahilde geçirdiğiniz bir günde vücudunuzda hissettiğiniz rüzgarın esişini düşünmek ve görmek gibi bir durum vücudunuzun ve zihninizin otohipnoz tecrübesine hazır hale gelmesini sağlayacaktır. Burada gerçekten de o rüzgarın esişini hissetmeniz gerekli değildir. Sadece o anı hatırlamanız ve hayalinizde tekrar yaşatmanız gerekecektir.

Ototelkin Aşaması

Belirli durumlar karşısındaki düşüncelerinizi, tavırlarınızı, hislerinizi olumlu yönde değiştirmenizi sağlayacak olan telkinlerin verildiği bölümdür. Bu telkinlerin nasıl verileceği ve nasıl daha etkili olacakları konularındaki daha ayrıntılı bilgileri otohipnoz/self-hipnoz eğitimi veren merkezden alabilirsiniz.

Gerçeğe Geri Dönüş

Hipnotik durumdan çıkarak rahatlamış şekilde gerçekliğe geri döndüğünüz aşamadır.

Bu beş evre otohipnoz deneyiminin gerçekleşmesini sağlayan aşamalar olarak gösterilebilir. Ama bu konuda daha ayrıntılı bilgiler edinmeniz ve deneyerek, pratik yaparak kendinizi geliştirmeniz gerekecektir.