MAKALELER

Hipnoterapi hakkında daha fazla bilgi edinebileceğiniz uzman makaleleri.

Self Hipnoz Nedir?

Hipnoz, uyku ile uyanıklık arasında olarak tanımlanan ama aslında bilinçaltının tamamen aktif olduğu ve farklı bir bilinç düzeyi olarak tarif edilebilecek bir durumdur. Yani hipnoz sırasında aslında bilinç kaybolmaz. Sadece dünyayı farklı bir seviyede algılama söz konusu olmuştur. Bu algı seviyesini değiştirebilmek için de uyku haline benzetilen bir trans durumuna geçmek gerekir. Ama kişinin bilinçaltı ve dolaylı olarak zihni aktif olduğu için bu durumu uyku ile kıyaslamak doğru değildir.

Hipnotize olan ve bu trans durumuna geçecek olan kişi vücudunun rahatlamasına odaklanır ve karşısında bulunan, güvendiği hipnozitörün verdiği komutları izler. Böylece hipnoz haline geçebilir ve karşıdaki kişinin verdiği telkinleri almaya başlar. Tabi bu telkinlerin yaşam tarzıyla, geçmiş yaşantılarıyla, hayat görüşüyle ve öğrendikleri ile çok fazla çelişmeyen telkinler olması gerekir. Bu gerçekleşmezse verilen telkinlerin değerlendirildiği bilinçaltı ve bilinçli zihin telkinleri reddedecek ve kabullenmeyecektir. Süreç temel olarak bu şekilde işler. Kişi inanmakta güçlük çekmediği, kabullenebileceği telkinleri alır ve sonrasında buna uygun uygulamalar gerçekleştirmeye başlar. Örneğin kilo verme amacıyla hipnoz yönteminden faydalanan ve kilo vermek isteyen kişiye beslenme düzeninin yanlış olduğu ve aslında bazı besinlere ihtiyacı olmadığı yönünde telkinler verilir. Pasta gördüğünde dayanamayan ve yiyen bu insan başarılı hipnoz seansları sonucunda bu isteği kaybeder, pasta yemeye ihtiyacı olmadığı görüşünü benimser ve bu davranış değişikliği sayesinde de kilo vermeye başlar.

Kişinin kendisine telkin veren kimse olmadan bu sonuca ulaşması için uygulanan teknikler ise self hipnoz olarak adlandırılmaktadır. Kendi kendine telkin verme durumu aslında insan hayatına çok da yabancı bir olay değildir. Her insanda bulunan savunma ya da korunma mekanizması bazı durumlarda harekete geçer. Öfke kontrolü ya da bir olayı gerçekleştirebileceğine kendini inandırmak için kişilerin kendisi tarafından uygulanan örnekler self-hipnoz tanımlaması içinde yer alan uygulamalardır. Yukarıda vermiş olduğumuz örnekte olan ve kilo vermek isteyen kişi, pastalar gibi yemeklere ihtiyacı olmadığı ve onlarla karşılaştığı durumlarda bu yiyecekleri yememesi gerektiği şeklindeki telkinleri kendi kendisine verebilir. Yani aslında self-hipnoz ya da otohipnoz gibi kelimelerle tanımlanan uygulamalar hayatın içinde yer alan veya öğrenilerek yer alması sağlanabilecek olan uygulamalardır.

Tabi bu tanımlardaki ‘hipnoz’ kelimesi kafa karıştırıcı olabilir. Aslında self hipnoz uygulamalarında trans haline geçmek ve hipnoz seanslarındaki uyku durumuna benzetilen trans haline geçmek gibi bir durum söz konusu değildir. Daha doğrusu buna benzer bir durum oluşur ama bu durum gerçeklik algısının değişmesi, başka bir boyuta geçilmesi gibi durumlara daha çok benzetilebilir. Evet, kişiler kendi kendilerine verdikleri telkinlerle bazı düşüncelerini ve davranış kalıplarını değiştirmeyi hedeflerler. Ama burada uyku haline geçmek gibi bir durum söz konusu değildir. Muhakkak bir benzerini göstermek gerekirse, doğu felsefelerinde ve dinlerinde çok yaygın olan meditasyonun ve meditasyon uygulamalarının modern tıp tarafından kabul edilen self-hipnoz uygulamalarına benzediği söylenebilir.

Bu yöntemin avantajlı tarafı ise bilim adamları ve özellikle tıpçılar tarafından akademik yöntemler izlenerek, araştırmalar yapılarak oluşturulmuş teknikler olması şeklinde gösterilebilir. Dolayısıyla sistematik olarak geliştirilmiştir ve uygulanmaktadır. Bu özelliği sayesinde de bireylerin öğrenebileceği ve uygulamakta zorlanmayacakları bir yöntem olarak tanımlanmaktadır.

Sonuç olarak hayatında bazı sıkıntılar yaşayan ve farklı ama aynı zamanda etkili bir çözüm yöntemi arayan kişiler self-hipnoz uygulamaları hakkında daha geniş bilgi edinmeyi tercih edebilirler. Yöntemle ilgili bilgi almak ve eğitim programlarına ne şekilde katılacağınızı öğrenmek için tek yapmanız gereken self-hipnoz yöntemleri konusunda uzmanlaşmış olan bir hipnoterapi merkezi ile iletişime geçmek olacaktır. Bu hareket belki de gelecekteki yaşantınızı tamamen değiştirecek bir başlangıç noktası olabilir.