SSS

Hipnoterapi uzmanlarımızın cevapladığı sıkça sorulan sorular

Hipnoz Tehlikeli midir ?

Amerikalı Prof.Dr William S.Kroger hipnozun bilinen en güvenli ve tehlikesiz psikoterapi yöntemi olduğunu söyler. Hipnoz hali hipnoterapistin rehberliğinde kendi oluşturduğunuz bir ruh hali olduğu için doğal bir tedavi yöntemi olmakla birlikte çözülemeyen bir çok insan problemi için de modern dünyada ilk akla gelen yöntemdir. Biz her ne kadar hipnozun bilen kişilerce uygulandığı sürece bir zararı olmayacağını ve korkmaya gerek olmadığını, vurgulasak da, kendinden korkan, hemen hemen hiç bir şeye güven duymayan insanın hipnozu tehlikeli olarak algılamasını engellemek zordur.

Amerikalı Psikolog Prof.Dr.Roberta Temes'den bir alıntı ile bu konuyu netleştirmek mümkündür: "Hipnozun güvenli ve şahane bir araç olduğunu düşünüyorum." (Temes, 2000 S.319)

Hipnoz da iken bilincimi kaybeder miyim ?

Hipnoz bilinç kaybı değildir. Hipnoz da iken ne yaptığınızın ne söylediğinizin mutlaka farkında olursunuz. Zaman zaman bu farkındalık her zamankinden daha yüksektir. Hipnoz sona erdikten sonrada seans sırasında konuştuklarınızın genelini hatırlarsınız. Hipnoz koma hali değildir. Hipnozda kendinizden geçmezsiniz. Sadece yaşamınıza farklı içsel bir pencereden bakmayı öğrenirsiniz.

Hipnozda kendinizi kaybetmezsiniz tam tersine kendinizi bulursunuz. Hipnoz kontrolünüzü başkasının eline bırakmanız da değildir. Hipnoz beden ve ruh olarak kendi dizginlerinizi kendi elinize almanızdır.

Hipnoz büyük bir ihtimalle tekrar yaşamak isteyeceğiniz hoş bir deneyim olduğu gibi, hipnozda kendinizi utandıracak herhangi bir şeyi yapmazsınız ve söylemezsiniz.

Hipnozda bilinçaltımdaki bilgiler mi ortaya çıkacak?

Her hipnoza girenin bilinçaltı dışarıya foşur foşur dökülmez. Bilinçaltı sadece hipnoz halinde bizi etkilemez veya sadece hipnoz halinde açığa çıkmaz. Bilinçaltının etkisi her anımızda biz farkında olalım ya da olmayalım mevcuttur. Örneğin kızdığımız bir anımızda veya çok sevindiğinizde konuşanın siz değil de sanki içinizdeki başka bir canlı başka bir kişilik olduğu durumlarla hiç karşılaştınız mı? İşte içinizdeki o ses bilinçaltı zihninizdir. Bilinçaltı zihniniz sizi olumsuz etkileyebiliyorsa elbette olumlu olarak ta etkileyebilir. Hipnozda sadece bilinçaltı zihnimizin kapasitelerini daha iyi kullanarak terapinin amaçlarına ulaşırız. Orada bulunan (bilinçaltında) öğrenmeler ve inançlar daha kuvvetlidir. Hipnoz bu kuvvetten yararlanmanızı sağlayabilir. Bu kuvvetler olumsuz olarak kullanılmışsa rahatsızlıklar üretilmiştir. Hipnoterapi bu kuvvetleri olumlu olarak kullanmanızı öğretir.

Araç kullanmaya öğrenmeye başladığınız günleri hatırlıyor musunuz? "Şimdi vitesi bire al.Yavaşça gaz ver ve yavaşça ayağını debriyajdan çek" diye yaptığınız her harekete dikkat ederek bunları yapıyordunuz. Oysa ustalaştıktan sonra artık bunlara hiç dikkat etmiyorsunuz. Çünkü artık bilinçaltı zihninize araç kullanmaya öğrettiniz ve o sizin yerinize size yardımcı oluyor. Gördünüz mü aslında bilinçaltı günlük yaşamda aslında her an çalışıyor ve öğreniyor. İşte Hipnoterapi de bu öğrenme işlemi hızlandırılabilir. Hipnozun bilinçaltı ile en önemli bağlantısı budur.

Özetle hipnozda olmak demek bir insanın kirli çamaşırlarını ortaya dökmesi demek değildir. Hipnozda olan bir insan pişman olacağı bir şeyi yapmaz ya da söylemez.

Hipnoterapi ve psikoterapi arasındaki benzerlik  nedir ?

Ben hipnozu psikoterapiden, psikoterapiyi de hipnozdan ayrı düşünemiyorum. Benim için her hipnoz aynı zamanda bir psikoterapi olmakla birlikte, her etkili psikoterapide bir hipnoterapidir.

Bilinen tüm psikoterapi yöntemleri kişi hipnoz altında iken daha rahat uygulanır. Hipnoterapi psikoterapilerin etkisini arttırır. Ayrıca ilaç tedavisine devam eden kişilerde hipnoterapi, tedaviyi ve psikoterapiyi hızlandırır.

.

Hipnoterapi ortalama olarak kaç seans sürer ?

Genel olarak kaç seans yapacağınız aşağıdaki 4 koşuldan etkilenir. Aşağıdaki şartlar ne kadar olumluysa seansların da o kadar kısa sürmesi beklenir.

1. Çözmek istediğiniz sorun,

2. Yaşadığınız çevrenin özellikleri,

3. Hipnotistin kulandığı kelimeler ve terapi yaklaşımı,

4. Hipnotistle kurduğunuz güvenli ve olumlu ilişkiler.

5. Kişilik özellikleriniz. (Çok uygun kişi ve kişilikler bir kaç seansta rahatlıkla sorunları çözebilirken, şüpheci, mükemmeliyetçi, takıntılı ve obsesif kompulsif kişilerde bu süre uzayabilmektedir.)

Hipnoza yatkınlık var mıdır ? Herkes Hipnozdan Yararlanabilir mi ?

İnsanların % 95'i ilk seansta hipnoza ulaşabilirler. Diğerleri ise hipnoz durumunu kademeli olarak yaşayarak ve öğrenerek derin hipnozlara kendilerini ulaştırmayı öğrenirler. Bazı insanların hipnoza yatkın olması diğerlerinin hipnozu öğrenemeyeceği anlamına gelmez.

Ortalama bir zekaya, sağlığa, duygusal ve sosyal gelişime sahip her insan hipnozu yaşayabilir. Hipnoz meydana gelmemişse bunun nedenleri hipnoza yatkınlık testlerinin skor tablolarında aranmamalıdır. Hipnoz meydana gelmemişse danışanın düşünce yapısı ve duygusal ihtiyaçları gözden geçirilmelidir. Danışanın duyguları skorlarından daha önemlidir.

Genel olarak sağ beyin fonksiyonlarını daha iyi kullanabilen entellektüel kişiler, çocuklar ve gençler hipnoza daha yatkındır. Tutkulu ve duygusal insanlar analitik ve şüpheci insanlara göre hipnoz deneyimini çok daha kolay yaşarlar. Analitik zihne sahip insanlar tek kişilik değil 3-4 kişilik düşünürler ve çok soru sorarlar. İradesi zayıf insanların kolay hipnotize edileceği düşüncesi sadece yanlış bir düşüncedir.

Hipnoza yatkın olduğu ispatlanan bir kişilik tipi yoktur. Bazı araştırmacılar göz kürelerinin arkaya yaslanabilme yeteneği ile hipnoza yatkınlık arasında doğru orantı olduğunu savunmaktadırlar. Bu araştırmacılar göz kürelerini göz akı hiç görünmeyecek şekilde arkaya yaslayabilen (roll-back) insanların hipnoza en yatkın gurubu oluşturduğunu savunurlar.

Hipnoza yatkınlığınızın ne düzeyde olduğunu anlamanın en emin yolu bir hipnoz seansına katılmanızdır. Hipnoza yatkınlığı az olan insanların biraz pratik yaparak mesafeyi kapattıkları bilinmektedir.

Çok deneyimi bir hipnotistin bile hipnoz uygulayamadığı insanlar nadirde olsa çıkmaktadır. Hipnoz etkili ve hızlı bir yöntemdir ancak % 100 herkese uygulanabilen bir yöntem değildir.

.)

Hipnozun istenmeyen etkisi  var mıdır ?

Hipnozun yan etkisi insanın hayatına huzur neşe ve gevşeme getirmesidir.

Bir fobisi nedeniyle seans yaptığım bir danışanımı ikinci seanstan sonra telefonla aradım. Fobisinin devam edip etmediğini sordum. Danışanım " Fobim hala devam ediyor ancak artık önemsemiyorum. Çünkü hipnozdan sonra daha huzurluyum, her bakımdan daha rahatım. Bu gün kendi iş yerimde ilk defa kendime izin verebildim. Artık elemanlarımın benden daha rahat yaşadığı gerçeğini sayenizde gördüm. Elemanlarım çalışırken ben balığa gideceğim. Hipnozdan önce her şeyi düşünerek hiç bir şey yapamama modundaydım, şimdi önemsiz şeyleri düşünmemek gerektiğini öğrendim. Fobimde artık önemsiz şeyler sınıfında :)) " dedi.

Yukarıdaki durum hipnozun olumlu yan etkisinin ortaya çıkmasına ilginç bir örnektir. Hipnozun olumsuz bir yan etkisi yoktur. Bir çok danışanım o gün işten dolayı çok yorgun iken seansa geldiğini ancak seanstan sonra kuş gibi rahatladıklarını ve mışıl mışıl bir uyku çektiklerini söylemiştir.

Ancak dikkat edilmesi gereken nokta hipnozun tıp, diş hekimliği veya psikoloji eğitimi almamış kişilerce uygulandığında bir çok zararlar verebileceğidir. Hatta bu alanlardan mezun her kişide hipnoz ve hipnoterapi konusunu bilmez.

Kitaplardan hipnoz öğrenip kendi üzerimde yada başkalarında uygulama yapabilir miyim ?

Böyle bir şeye girişmemenizi öneririm. Bana ve meslektaşlarıma bu tarzda uygulamalar yaparak kendilerinde ve uyguladıkları kişide sorunlar yaşadıklarına dair yardım isteyen bir çok mail gelmekte. "Bilmediği otu yiyen keçinin karnı ağrır" derler. Lütfen  hipnoz eğitimi almış hekim yada psikolog değilseniz ne kendinizde nede başkalarında okuduğunuz kitapların etkisinde kalarak hipnozu uygulamayın ! Hipnoz bilmeyen insanların elinde çok tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Günümüzde bazı  NLP uygulamalarının da hipnoz diye yutturulmaya çalışıldığını hatırlatmam gerekir. Lütfen dikkat edelim

Hipnoz bağımlılık yapar mı ?

Hipnoz asla bağımlılık yapmaz. Çünkü size dışarıdan hiç bir şey verilmemektedir. Hipnozda kendi güçlerinizi kullanarak problemlerinizi çözersiniz.

David Spiegel dünyanın tanınmış psikoterapist ve hipnotistlerinden biridir ve " İnsanlar ve doktorlar hipnozun riskleri olabileceğinden endişe duyabilmektedir ancak hipnoz tehlikeli değildir ve medikal tedavilerdeki gibi yan etkilere sahip değildir." diyor.

Hipnozdaki insana gerçekte istemediği bir şeyi yaptırmak mümkün müdür ?

Hipnotik trans durumunda olan insana istemediği bir şeyi yaptırmak mümkün değildir. Hipnoz durumunda olan insanın kendisine telkin edilen şeylere harfiyen uyması ancak filmlerde gördüğümüz bir şeydir.gerçek hayatta böyle bir şey mümkün değildir.

Hipnoz kimlere uygulanmamalıdır ?

Hipnoz epilepsi geçmişi olanlara, psikotiklere ve şizofrenlere uygulanmamalıdır..

Hipnoz kimlere uygulanamaz ?

Hipnoz kimlere uygulanamaz ?Hipnoz zihinsel özürlülere uygulanamaz.

Hangi hipnotisti seçeçeğimin bir önemi var mıdır?

Tedavi eden şey hipnoza girmeniz değil hipnoz esnasında neler olduğu neler konuşulduğudur. Her hipnotist hipnozu yapabilmesine rağmen tedaviyi gerçekleştiremeyebilir. Bu bakımdan hipnotistin yetenekleri tedavide önemli oranda belirleyici olabilmektedir. Bir hipnotistin başarılı olamadığı bir vakada başka bir hipnotist çok hızlı başarılı sonuçlar alabilir.

Hipnoterapide hipnotistin ses tonunun dahi önemi vardır. Hipnoterapi yapılacak ortamda çok önemlidir.

Hipnoz önemli bir konu. Bu bakımdan eğitimli ve deneyimli kişileri tercih etmelisiniz. Malesef Türkiye de eğitimi ve deneyimi yeterli olmayan bir çok uygulayıcı olduğunu söylemek zorundayım.

Unutmayınız ki yer yüzünde ne kadar hipnotist varsa o kadar farklı hipnoterapi vardır. Size düşen kendinize uygun olan hipnotisti seçmektir.

Hafif veya derin hipnozda olmak hipnoterapinin başarısını etkiler mi?

Bazı bilimsel araştırmalar hipnozun derinliği ile tedavinin başarısı arasında bir ilişki bulamamışlardır.

Hipnoterapinin iyileştirici etkisi kalıcı mıdır yoksa bir süre için mi ?

Hipnoterapinin terapi kısmı ihmal edilmeden terapistiniz tarafından yapılırsa sorunların tekrar gündeme gelme ihtimali yok denilecek kadar azdır. Hatta hipnoterapinin sorunların yeniden gündeme gelmemesi bakımından en güvenilir yol olduğu bilimsel araştırmalarca gösterilmektedir. 

Hipnoza girmem ne kadar zaman alır?

Bazı insanlar 30 saniyede bile hipnoz girebilirken bazı insanlar hipnoz haline ancak 45 dakikada ulaşabilirler. Hipnoza ne kadar sürede gireceğiniz daha çok sizin hipnoz olma yeteneğinizle ilgilidir. Ancak hipnotistin kim olduğu ve kullandığı teknikler ve sözlerde önemlidir.

Hipnoterapi için yaş sınırı nedir?

Geleneksel hipnoz yöntemlerini uygulayanlar 60 yaş civarı olarak belirtirler. Çocuklar için alt sınır ilk okula başlama çağıdır.

Hipnozdan çıkamama gibi bir durum söz konusu olabilir mi ?

Şu anda bulunduğunuz internet ortamından ve girdiğiniz sitemden nasıl ki çıkamamanız söz konusu değilse aynı şekilde hipnozdan da çıkamamanız söz konusu değildir. Hipnozdan çıkamama  söz konusu olamaz çünkü hipnoz size yapılan bir şey değildir, sizin kendi kendinize yapmayı hipnoterapistinizden öğrendiğiniz bir şeydir. Yani her hipnoz aslında bir oto hipnozdur. Hipnoterapist sizi transa ulaştırmada sadece rehberlik yapar. 

Soru: İyi günler.yaklaşık 8 senedir obsesif kompülsif bozukluğum var. ilk başlarda çok şiddetli ve dayanılmazdı. ama artık daha yaşanabilir durumda hayatımı devam ettiriyorum.günde 200 mg lustral kullanıyorum. ama halen daha sürekli bi huzursuzluğum, kendimi mutsuz etme çabam var. bazen rahatlamak için saatlerce uyumak istiyorum ki rahatlayabileyim. ama uyandığımda canımı sıkan konular gene aklıma gelip huzurumu kaçırıyor. size sorum şu: eğer hipnoterapi seansına katılırsa bana bir yardımı olurmu?. 26 yaşındayım.eğer uygunsa hangi seansın bana uygun olduğunu ve maliyetini de gönderirseniz tekrardan iletişime geçmek isterim.
Yanıt: Hipnoterapi hemen hemen her türlü psikolojik sorunda kullanılabilir. Ancak bu her insanda kullanılabilir olduğu anlamına kesinlikle gelmez. Siz hipnoterapi için doğru kişi misiniz? İlk önce bu belirlenmelidir. Bunu da elbette şu anda belirleyemem. Çünkü sizi görmeden size bazı testler uygulamadan doğru kişi misiniz değil misiniz bunu bilemeyiz.

Sonuç olarak biz sorunun ne olduğundan çok kişinin kim olduğuna göre hipnoterapi uygulanabilir veya uygulanamaz şeklinde bir karar veriyoruz. siz kimsiniz? Şu an bilmiyorum. Çünkü sizin hakkınızda bildiğim tek şey yukarıdaki bir iki cümleniz. Bu kadar az bilgi ile sağlıklı bir değerlendirme yapmak imkansızdır.

Hangi rahatsızlık olursa olsun hipnoterapinin size uygun olup olmadığını sizi görmeden bilemeyiz. Çünkü bir kişinin hipnoza uygun olup olmadığını ancak bazı testler belirleyebilir ve siz bu testlerden geçmediniz.

SORU: Eşimle 8 yıllık evliyiz. Eşim beni gerçekten çok seviyordu. Bu 3 yıl boyunca benden kaynaklanan bir takım sorunlar  oldu. Fakat 6 aydır artık sorun yaşatmıyorum. Yani düzeldim. Bu sorunlardan dolayı eşim artık beni sevmediğini, beni bir eş olarak değil de yeğen vb. gibi gördüğünü, cinsel açıdan artık bana karşı bişey hissetmediğini, olanları unutamadığını söylüyor. Ve ayrılmak istediğini söylüyor. Ben karımı çok seviyorum ve ayrılmak istemiyorum. Sizce hipnozun eskiden olan şeyleri sorun yaptırmama ve eşimin eskiden olduğu gibi beni sevmesine, tutkuyla bağlanmasına etkisi olur mu? Bilinç altındaki bu sevgiyi ortaya çıkartabilir mi hipnoz? eşim hipnoz olmayı kabul etti. Başarı oranı nedir? sizin vereceğiniz cevaba göre hipnoz seansına katılıp katılmamayı düşüneceğiz.
YANIT: Biz hipnozu insanların özgür iradelerine karşı kullanmam. Bir insan evleneceğine veya boşanacağına kendi özgür iradesi ile karar vermeli ve bunun sonuçlarına katlanmalı.Tanrı bile insanın özgür iradesine karışmam diyor. Ben nasıl karışabilirim?