MAKALELER

Hipnoterapi hakkında daha fazla bilgi edinebileceğiniz uzman makaleleri.

Şizoid Kişilik Bozukluğu Nedir?

Şizoidlik, bir kişilik bozukluğu olarak adlandırılmaktadır. Söz konusu olan şizoid kişilik bozukluğunun temel sebebi ailevi problemlerdir. Aile içindeki soğuk davranışlar, bazı insanlarda bu kişilik bozukluğuna neden olmaktadır.

Şizoid kişiler, aktivitelerden ve yeni insanlarla bir araya gelmekten kaçınırlar. Sağlam ve bir anlamı olan ilişkilere sahip olmayı istemezler. Duygularını gizleme eğilimindedirler.

Anlamlı ilişkiler kuramayan şizoidler, insanlardan uzak kalmayı tercih edebilirler.

Şizoid kişilik bozukluğuna sahip kişiler, toplumun içine girmekten de kaçınırlar. Tüm hastaların birbirinden farklı kişilik yapıları vardır. Fakat genel olarak duygusal ve içe dönük insanlardır. Yalnız yaşamayı arzularla ve karşı tarafa mesafeli bir tavırları vardır.  Başkalarıyla bir arada bir şey yapmayı istemezler.

İnsanlarla birlikte olmayı tercih etmeyen şizoid kişilik bozukluğu hastaları, insanlarla mümkün olduğu kadar az temas kurdukları ortamlarda yaşamayı ve vakit geçirmeyi tercih edebilirler. Yakın ilişkiler kurmaktan kaçınan hastalar, takıntılı oldukları aktiviteyi, etkinliği sürekli olarak tekrarlamayı ve bunu insanlardan uzak bir ortamda yapmayı tercih edebilirler. Tekdüze bir yaşam tarzını tercih ettikleri, hatta tek başlarına yaşadıkları, yerleşim yerlerinden ve insanlardan uzak evlerde oturdukları görülebilir.

Şizoid Kişilik Bozukluğu Belirtileri

Belirtiler, tanı koymayı oldukça kolay hale getirmektedir.  Şizoid kişilik bozukluğu, çeşitli şekillerde belirtiler verir.

Bu hastalığa sahip kişiler, sık şekilde “ailesinin bir bireyi değillermiş” hissine kapılırlar. Şizoid kişilerde yakın ilişkilerden uzak durma hali sık sık görülür. Tek bir etkinlik yapmaya kafayı takarlar ve devamlı onu yapmak isterler. Birden fazla etkinlikle uğraşırlarsa zevk alamazlar.

Şizoid kişiler yakın ilişkiler kurmak istemezler. Duygusal haller sergileyen, ilişkilerde kopukluğa neden olan soğuk tavırlara sahip olan insanlardır.

Sürekli olarak birinci derece yakın akrabaları ile iletişim halinde kalmak isterler, uzak akrabalardan ise geri dururlar. Çevrelerindeki kişilerin kendilerini övmesine ya da yermesine tepki vermezler. Duygusal hallerde soğuk bir tavır sergiler ve kopukluğa neden olurlar. Tekdüze bir yaşamları vardır.

Neden Olur?

Tek bir neden vardır o da ailevi sorunlardır. Bu bozukluğun temeli çocukluk yıllarında atılır. Aile içindeki olumsuz olaylar bu bozukluğa sebebiyet verir. Çocukluk döneminde iken ailenin gerekli ilgiyi ve sevgiyi çocuğa göstermemesi durumunda hastalık ortaya çıkabilir.

Ailelerinden soğuk ve ilgisiz davranışlar gören çocuklarda şizoid kişilik bozukluğu sorunun ortaya çıkma ihtimali daha yüksektir.

Ailelerinden soğuk ve ilgisiz tavırlar gören çocuklar ileride şizoid olabilir. Çocuklar bir süre sonra bütün bağların gereksiz olduğunu düşünür. Çocukluk dönemi sevgisiz ve soğuk geçmiş kişilerde, bu bozukluğun ortaya çıkma ihtimali yüksektir.

Şizoid Kişilik Bozukluğu Tedavisi

Bu kişilik bozukluğunun tedavisi de, diğer birçok kişilik bozukluğu gibi uzun sürmektedir. Tedavi için en uygun yöntem psikoterapidir. Uzun bir süreç alan tedavi, kimi durumlarda hayat boyu devam edebilir, bazen hayat boyu devam etmeye gerek kalmadan da sonuç verebilir. Tedavinin en zor kısmı, bu kişilik bozukluğuna sahip kişilerin, terapiye kendi kendilerine katılmayı istememesi, ısrara ihtiyaç duyulmasıdır. Bu yüzden, doktorun tavrı çok önemlidir. Şizoid hastalar doktora güvendiklerinde konuşmaya başlayacaktır. Doktora güven duyan şizoid kişilik bozukluğu hastası, o noktadan sonra yaşamı hakkında bilgiler vermeye başlar. Hastalığın tedavisinin ilk hedefi bu kişinin anlamlı ilişkilerin içinde yer alıp alamayacağını anlamaktır. Böylece, hastanın neden korktuğu ve ne istediği açığa çıkar. Hasta, düzenli olarak terapiye katıldıkça, başarılı sonuç alma şansı o kadar yükselir.

Şizoid kişilik bozukluğu tedavisinde grup terapi uygulamasından da faydalanılabilir.

Şizoid kişilik bozukluğuna sahip hastalar için grup terapileri de uygundur. Bu şekilde sosyal ortamlara dâhil olmaya alışabilirler. Bazı hastalarda psikoterapinin yanı sıra ilaç tedavisi de gerekebilir. Bu duruma hastalığın derecesine göre karar verilir. Psikolojik tüm hastalıklarda olduğu gibi Şizoid kişilik bozukluğu tedavisinde de hastanın tedaviye aksatmadan devam etmesi, ilaçlarını düzenli olarak alması ve terapi seanslarına katılması gerekir.