MAKALELER

Hipnoterapi hakkında daha fazla bilgi edinebileceğiniz uzman makaleleri.

Telkinle Tedavi Nedir?

Telkinle tedavi, telkin gücünü kullanarak bazı sağlık sorunlarından kurtulmanızı sağlamayı hedefleyen tedavi tekniği olarak açıklanabilir. Aslında telkinin gücü sayesinde hayatlarında çok önemli değişiklikler yapan insanlar olduğu kanıtlanmış bir gerçektir. Ama sağlık sorunları söz konusu olduğunda aynı zamanda bu sorunlar üzerinde uzmanlaşmış bir kişi tarafından yapılacak olan telkinlerin etkili olma ihtimali daha yüksektir. Bu da aslında 19.asrın sonundan beri bilimsel olarak kullanılan bir yöntemdir. Hipnoterapi yani hipnoz ile tedavi, telkinin gücünden yararlanılan ve sağlık sorunlarını giderme amacını taşıyan bilimsel tekniklere verilen isimdir. Ama bu yöntem daha çok hipnotik telkin olarak isimlendirilir. Telkinle tedavi olarak isimlendirilen yöntem ise biraz daha farklı bir teknik olarak anlatılabilir:

Telkinle tedavi olarak adlandırılan yöntem, doktorun hastasını bir koltuğa ya da uzanabileceği bir yatağa alması ile başlayan bir yöntemdir. Sonrasında hastaya rahatlaması teklif edilir. Doktor kısa bir süre sonra sakinleşen ve telaştan uzaklaşan hastasının durumuna, yaşına, cinsiyetine, sosyal ve medeni durumuna yani kişisel olarak özelliklerine bakarak telkin vermeye başlar. Bu yöntem hipnoza yatkın olmayan kişilerde ve bazı özel durumlarda uygulanabilir. Temel düşünce ise hastanın tecrübesine ve uzmanlığına güvendiği doktorun sade, etkili ve anlamlı telkinlerinden etkileneceği ve çektiği acının ve sıkıntının hafifleyeceğidir.

Hipnotik telkin, hipnozla tedavi ya da hipnoterapi tekniği ise yukarıda kısaca açıklanan yönteme göre daha gelişmiş ve daha etkili olduğu kabul edilen bir yöntemdir. Hipnoz hali kişinin bilinçaltının açık olduğu ve verilecek olan telkinleri almaya müsait olduğu bir bilinç halidir. Dolayısıyla hipnoterapi yönteminin telkin gücünü kullanarak tedaviler uygulanan en etkili yöntem olduğu söylenebilir. Tabi burada bazı önemli noktalara da parmak basmak gerekir. Öncelikle hipnoz olarak isimlendirilen durumun sıra dışı ya da çoğu zaman ilişkilendirildiği gibi sihirbazlık, hokkabazlık numaralarıyla bir ilişkisi olmadığı bilinmelidir. Hipnoz hali, kişinin zihnini boşaltıp bedenini gevşeterek bilinçaltına erişebildiği bir trans durumuna, ‘uyku ile uyanıklık arasında’ şeklinde tarif edilen bir duruma geçmesidir.  Bu şekilde bilinçaltında olan bazı düşünceleri ya da kalıpları değiştirmek üzere telkin almaya hazır hale gelir. Konu hakkında yanlış bilinen bir başka önemli nokta ise hipnoz halindeki kişinin kendisini hipnotize edenin tüm söylediklerini yapacağı düşüncesidir. Bu doğru değildir. Kişi tam olarak bilinçli olmasa da, verilen telkinler bilinçli zihnin temel deneyimleri, öğrenme alışkanlıkları ve davranış kalıpları ile karşılaştırılır. Eğer hipnotik etki altında bulunan kişinin bilinci bu telkinleri benimsemezse kabul etmez ve kaydetmez. Dolayısıyla hipnoz altında bulunan kişiye istemediği ve kabul etmediği bir şeyi yaptırmak mümkün olmayacaktır.

Bu özellikler nedeniyle sağlık sorunlarından ya da diğer problemlerinden kurtulmak için hipnoterapi yöntemine başvuran kişinin kendi isteği ile bu seanslara katılıyor olması gerekecektir. Örneğin sigarayı bırakması için ailesi tarafından zorlanan ve hipnoterapi seanslarına bu nedenle katılan kişinin sigarayı bırakması mümkün olmayacaktır. Sigarayı bırakmayı kendisi istemeli ve hipnoterapi yöntemiyle bunu başarabileceğine inanarak seanslara katılmalıdır. Ancak bu durumda verilen telkinleri kabul etmesi ve sonuç olarak sigarayı bırakabilmesi mümkün olacaktır. Tabi sigara sorunu burada örnek olarak verilmiştir. Tüm benzer sorunlar ya da rahatsızlıklar için aynı kurallar geçerli olacaktır. Yani kişi kendi isteğiyle, yönteme ve hipnoterapistine inanarak seanslara katılmalıdır. Bu şekilde telkinin gücünü kullanarak yani hipnoterapi ile sorunlarından kurtulması mümkün olacaktır. Tabi hipnoterapi uygulamasını yapan kişinin de gerçekten bu konuda uzman olması ve tedavi edilen rahatsızlık hakkında da uzmanlaşmış olması gerekecektir.