MAKALELER

Hipnoterapi hakkında daha fazla bilgi edinebileceğiniz uzman makaleleri.

Vajinismus Nedir?

Birçok kadının korkulu rüyası olan vajinismus rahatsızlığına dair farklı yorumlar yapılabilir. Fakat vajinismus;  kadının fiziksel bir sebep olmadan, tamamen kaygı ve korkudan dolayı, cinsel ilişkiye hazır duruma gelememesi olarak tanımlanabilir.

Vajina, cinsel ilişki durumunda, kendisini karşıdaki penise göre hazırlar, vajina genişler.  Fakat kadında korku, kaygı durumları yüksek olduğunda, penisin yaklaşmasına kadın izin veremeyebilir, bazen de giriş sırasında bu problem yaşanabilir.

Kadında korku, kaygı yüksek seviyede olduğunda, normalde cinsel ilişki öncesinde genişleyen ve ilişki sırasında uyum gösteren vajinanın giriş kısmında bulunan kasların kasılması, vajinismus olarak adlandırılan probleme neden olur. Cinsel ilişki öncesinde veya giriş sırasında ortaya çıkabilen bu durum, kadının istemsiz olarak (kontrolü dışında) cinsel ilişkiye izin vermesi olarak da açıklanabilir.

Vajinismus Nedenleri

Vajinismusun nedenleri kişiye göre değişim gösterebilir. Sanılanın aksine, vajina çok dar olduğu için ilişkiye girememek diye bir durumun doğruluğu yoktur. Çünkü vajinanın esnek bir yapısı vardır ve bu sayede doğum sırasında bebeğin başı bile buradan çıkar. Bu da, neredeyse on santime kadar genişleyebileceğini göstermektedir.

Fakat bilinçaltında bir korku oluşması durumunda, kadın vajinasını kontrol dışı olarak kasar veya kilitler.  Vajinanın giriş kısmında bulunan kasların kasılmasıyla birlikte bütün vücutta bir kasılma, korku hali de meydana gelebilir. Böyle bir durum olduğunda kadın ilişkiye (elinde olmadan) izin veremez.

Kızlık zarının fazla kalın olması ve kadının ilişkiye girmesine izin vermemesi diye bir durum yoktur. Ancak özellikle cinsellik konusunda bilgisiz olan kadınlarda ve partnerlerinde böyle bir düşünce ortaya çıkabilir.

Vajinismus problemi yaşayan bazı kadınlar ise kızlık zarlarının fazla kalın olduğuna ve ilişkiye girememe nedenlerinin bu olduğuna inanır ve buna partnerleri de inanabilir. Bu kişiler bazen bu durumu ortadan kaldırmak için kızlık zarını ameliyatla açtırabilmektedir. Fakat sorun fiziksel bir sebebe dayanmadığı için problem ortadan kalkmaz. Bu da çiftlere daha fazla umutsuzluk verir.

Bu soruna dair yanlış inançlardan birisi de, anestezi altında ilişkiye girilmesidir. Kişi uyutulduğundan kaslarda gevşeme sağlanacaktır. Fakat bu zaman zaman sorunu daha da büyütebilmektedir. Çünkü kadın uyanık olduğunda yine cinsel ilişkiye girmekten korkacaktır. Kadının partneri ise, anestezi altındayken cinsel ilişkiye girebildikleri için zorlayıcı bir tavır alabilir. Bu da kadında korku ve paniğin daha artmasına neden olur.

Kas gevşeticiler, antidepresanlar veya alkol alımı vajinismus problemini çözme ihtimali olmayan seçeneklerdir.

Kas gevşeticiler, rahatlamak için alkol alımı veya antideprasanlar da bu sorunu çözmez. Hatta bazı antidepresanların cinsel isteği azaltıcı etkisi olduğundan, soruna bir de cinsel isteksizlik eklenmiş olur. Bu gibi yanlış denemeler nedeniyle, çok kolay şekilde tedavi edilebilecek olan vajinismus, daha büyük bir sorun haline gelir. Bunların üstüne bir de kadın kendisinde eksiklik olduğu duygusuna kapılırsa suçluluk da hissetmeye başlar.

Vajinismus Tedavisi

Hastalığın tedavisi, toplumda yaygın olan yanlış inançlardan uzaklaşılıp alanında uzman bir doktora başvurulduğunda ve bunun sonucunda doğru yöntemler uygulandığında son derece kolay şekilde yapılabilmektedir. Birçok hastada sadece doktorun yönlendirmesine uyarak bile sorun çözülebilmektedir. Fakat tedavi yapılırken hastanın içinde bulunduğu durum, kişilik özellikleri de dikkat alınmalıdır.

Vajinismus tedavisinde hastanın yaşadığı problem hakkında yeterli bilgiye sahip olması ve bu bilgileri pratiğe dönüştürebilmesi üzerine çalışılır.

Davranışçı egzersizler tedavide önemli yer tutar. Tedavi temel olarak hastanın geçmiş tecrübelerinin değerlendirilmesi temel alınarak yapılır. Davranışçı egzersizler ile hedeflenen, hastanın, yaşadığı sorun hakkında bilgi sahibi olup, teorik olarak edindiği bilgiye pratikleştirebilmesi, pelvik kaslarını tanıması ve kontrol etmeyi öğrenmesidir.